OZZL: Nie upolityczniajcie ochrony zdrowia!

„Każdy z nas może w każdej chwili stać się pacjentem, a zdrowie nie ma barw politycznych. „Dlatego przestańmy upolityczniać system ochrony zdrowia” – podkreśla Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).

Związek przeprowadził sondaż nt. opinii Polaków na temat pogoni lekarzy za pieniądzem i kolejek do lekarza. Spytał w nim m.in. o to „czy zgadzasz się ze stwierdzeniem Jarosława Kaczyńskiego, że „w środowisku lekarskim pogoń za pieniądzem jest zbyt duża i trzeba coś z tym zrobić”?”. Okazuje się, że zdania Polaków na ten temat są mocno podzielone. 41% zgadza się z tą opinią, natomiast 32% krytykuje narrację polityka.

Warto zauważyć, że odpowiada opinię polityka szczególnie podzielają osoby, które mają częstszy kontakt ze służbą zdrowia – zdecydowani zwolennicy pojawiają się w szczególności wśród osób po 55 roku życia i rodziców dzieci w wieku 6-10 lat. Ze stwierdzeniem J. Kaczyńskiego częściej nie zgadzają mieszkańcy dużych miast pow. 500 tys. Zdecydowani przeciwnicy pojawiają się wśród osób z wyższym wykształceniem. największa różnica w ocenie opinii J. Kaczyńskiego widoczna jest między zwolennikami Prawa i Sprawiedliwości, a Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Wśród zwolenników PIS aż 78% zgadza się z tą opinią, natomiast wśród zwolenników Koalicji obywatelskiej tylko 14%.

Przeciwnicy opinii J. Kaczyńskiego najczęściej podkreślają, że ma on na celu antagonizowanie społeczeństwa i piętnowanie lekarzy (23%)”.

Tymczasem lekarska rzeczywistość wygląda zgoła inaczej – podkreśla Agata Dynkiewicz, specjalista pediatrii, sekretarz Zarządu Krajowego OZZL. „Lekarze to żadni krezusi. Minimalne wynagrodzenie specjalisty wynosi 8210 brutto za jeden etat. Oczywiście można dorobić, a rynek komercyjny oferuje od 100 zł brutto za godzinę na kontrakcie, ale to wszystko odbywa się kosztem czasu prywatnego, czasu dla rodziny i własnego zmęczenia” – podkreśla Agata Dynkiewicz. – „Lekarze chcą pracować mniej, mieć też swoje życie prywatne a w pracy możliwość większego skupienia się na pacjencie. Lekarze chcą traktować pacjenta po partnersku, chcą bardziej jakościowego i bezpiecznego dla pacjenta i lekarza procesu leczenia”. MY NIE JESTEŚMY BOGAMI Jak w każdym zawodzie są ludzie wybitni, ludzie dobrze wykonujący swoją pracę i ci, którzy radzą sobie gorzej. Możemy tylko leczyć a nie uzdrowić. „Ubogowienie” prowadzi nas do wypalenia zawodowego a pacjentów do nierealnych oczekiwań.

„Już ponad 60% lekarzy pracuje w maksymalnie dwóch miejscach, chociaż jednocześnie są coraz mniej chętni do pracy w wielu miejscach. To kolejne już badanie, które pokazuje tę tendencji” – przypomina Grażyna Cebula -Kubat.

„Dla lekarzy coraz ważniejsza staje się możliwość rozwoju zawodowego, możliwość awansu i dobre warunki pracy niż wysokość wynagrodzenia ” – tłumaczy Anna Gołębicka, ekonomistka, ekspert komunikacji i zarządzania.

„Upolitycznianie i postrzeganie nas jako przestępców na pewno nie pomaga. Zresztą widać to jak młodzi lekarze wybierają specjalizację – coraz mniej jest chętnych na specjalizacje zabiegowe, które niosą ze sobą większe ryzyko oskarżenia o błąd medyczny. Lekarze chcą pomagać chorym, a nie spędzać czas u prokuratora” – zaznacza Przewodnicząca OZZL.