Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Symulacja Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW wskazuje, że wprowadzenie lockdownu trzy tygodnie wcześniej zmniejszyłoby liczbę zgonów w fali jesiennej 2020 r. o 30 tys. Z modelu wynika również, że z powodu pandemii Covid-19 zmarło w Polsce nie 110 tys., a 163 tys. osób.
–Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok ocenia, że nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, zakładającej przyznanie podwyżek w zależności od wykształcenia i stopnia specjalizacji, nie zrealizowało 28% podmiotów leczniczych.

Rzeczpospolita
–Z szacunków firmy badawczej PMR wynika, że w zeszłym roku Polacy wydali prawie 7,7 mld zł na suplementy diety, co oznacza wzrost o ponad 1 mld zł wobec 2021 r. Odpowiedzią na to jest nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, regulująca reklamowanie tych produktów. Zdaniem przedsiębiorców nowe zasady utrudnią im sprzedawanie suplementów, a Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podkreśla, że może to skutkować zamknięciem wielu firm.
–W opinii Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowych Producentów Leków krajowe firmy zrezygnują z produkowania leków refundowanych, o ile rząd nie zmieni swej polityki cenowej i nie podniesie średniej ceny koszyka leków refundowanych, która od 2012 r. do listopada 2022 r. spadła o ok. 10%.

Puls Biznesu
–Fundusz Innova Capital, odpowiedzialny za sieć klinik stomatologicznych United Clinics, generującą rocznie ponad 100 mln przychodów, docelowo chce zbudować dużą sieć stomatologiczną w regionie, która będzie wpisywała się w plany rozwoju europejskich konsolidatorów. Obecnie jednak fundusz skupia się na inwestycjach i ma nadzieję, że negocjacje prowadzone z kilkunastoma klinikami zaowocują w tym roku kolejnymi transakcjami.