Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z ustaleń „DGP” wynika, że na liście podmiotów, które postanowił skontrolować ZUS, znalazły się 23 placówki zajmujące się wystawianiem e-zwolnień i e-recept. Pierwsze przesłuchania lekarzy zostały wyznaczone na połowę marca. Jednocześnie trwają prace nad ograniczeniem listy leków wydawanych online, bez realnej konsultacji – chcą tego zarówno izby lekarskie, jak i resort zdrowia.

Rzeczpospolita
–Szef FBI Christopher Wray w wywiadzie dla Fox News powiedział, że wirus SARS-CoV-2 wydostał się najpewniej z laboratorium Instytutu w Wuhanie. Deklaracja Wraya jest efektem wielomiesięcznej pracy tysięcy amerykańskich naukowców, którym udało się uzyskać „nowe dane” na temat epidemii.
–Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych apeluje o rozpoczęcie prac nad nowym rozporządzeniem, ponieważ obecna ustawa o medycynie laboratoryjnej nie reguluje, ile punktów jest potrzebnych, aby dostać się na specjalizację dla diagnostów.
–Z aktualizacji listy leków refundowanych, przeprowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia, wynika, że pacjenci zapłacą więcej niż do tej pory za 601 preparatów, w tym m.in. za insulinę, antybiotyki bazujące na amoksycylinie czy leki przeciwbólowe z chlorowodorkiem tramadolu. Od 1 marca spadły ceny 328 leków.