Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W ciągu 3 miesięcy od zakupu szczepionek przeciwko Covid-19 dla 180 tys. dzieci w Polsce zaszczepiono ok. 2,7 tys. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że tak dużego zamówienia wakcyn – mimo spadku zainteresowania szczepieniami – dokonano na podstawie analiz przeprowadzonych na bazie poziomu zaszczepienia starszych dzieci.
–Z danych PZH, który rejestruje niepożądane odczyny poszczepienne, wynika, że problem ich występowania dotyczy 0,05% osób, które przyjęły szczepionkę. Do końca 2022 r. zarejestrowano łącznie 18,7 tys. NOP związanych ze szczepieniem przeciw Covid-19. O odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego Świadczeń Ochronnych wystąpiło 1426 osób. Spośród wydanych 758 decyzji 187 było pozytywnych.
–Z projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, skierowanego przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji, wynika, że powstanie Narodowy Frakcjonator Osocza, wytwarzający produkty krwiopochodne, których obecnie brakuje na rynku. Produkcja zacznie się za ok. 6 lat.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół, który ma przygotować nową funkcjonalność pozwalającą lekarskim aplikacjom gabinetowym z automatu zaciągać informacje o poziomie refundacji danego leku. Zdaniem prezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie taka aplikacja, która prawdopodobnie zacznie funkcjonować w 2024 r., może znacząco ułatwić lekarzom pracę.

Puls Biznesu
— Zapowiedziana przez Genomtec emisja do 1,64 mln akcji ma sfinansować nie tylko dalsze prowadzenie prac nad urządzeniem Genomtec ID, lecz przede wszystkim rozwój projektu Genomtec Tumor, czyli systemu do diagnostyki nowotworowej. Prezes spółki Miron Tokarski nie ujawnia jeszcze konkretnego celu diagnostycznego, chodzi jednak o powszechnie występujący nowotwór narządów wewnętrznych. Spółka będzie się również starać o polskie i europejskie granty.