Top Onko 2023 bez większych niespodzianek

Po raz trzeci członkowie zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej wybrali w drodze głosowania dziesięć leków, które powinny jak najszybciej uzyskać refundację. Pierwsze miejsce na liście TOP 10 ONKO 2023 – podobnie jak rok temu – zajęła terapia przeznaczona dla chorych na raka piersi.

Na liście rekomendacji znalazły się nowo zarejestrowane cząsteczki, dotychczas nie refundowane a także nowe wskazania cząsteczek już finansowanych. Głosujący mogli również umieścić w swoich propozycjach te leki, których nie było na liście rekomendacji. O kolejności na liście TOP 10 ONKO decydowała suma punktów oraz liczba głosów oddanych na dany lek.

Najwięcej głosów dostała cząsteczka trastuzumab derukstekan, stosowana w leczeniu raka piersi. W pierwszej dziesiątce znalazły się między innymi leki dla chorych na raka jelita grubego, raka żołądka, raka przełyku, raka urotelialnego, NDRP.

„Trastuzumab derukstekan niezmiennie od dwóch lat znajduje się na pierwszej pozycji naszych życzeń. Jest to w moim odczuciu lek, który będzie przełomem, ponieważ z jednej strony jest to nowatorska koncepcja, a z drugiej strony bardzo dobry efekt terapeutyczny” – tłumaczy prof. Tomasz Kubiatowski.

Według jego opinii o wyjątkowości leku zdecydowało wiele czynników, także ten, że trastuzumab derukstekan sprawdza się w innych wskazaniach.

„Choćby raka żołądka, jest także przygotowany do rejestracji w leczeniu raka płuca. Uważam, że jest to zasłużenie pierwsza pozycja” – dodaje prof. Kubiatowski.

Nowe leki onkologiczne rejestrowane są w procedurze centralnej Europejskiej Agencji Leków (EMA). Po autoryzacji EMA nowa terapia może być stosowana na terenie krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, a także być przedmiotem wniosku o refundację. Według wydanego przez Modern Healthcare Institute raportu „Nowe terapie w leczeniu chorych na nowotwory” od ponad pięciu lat każdego roku w Polsce średnio dziewięć nowych leków onkologicznych zostaje objętych refundacją.

W latach 2017-2021 decyzje o refundacji leków onkologicznych zapadały w Polsce średnio w ciągu 1278 dni od momentu rejestracji przez EMA. Mediana tego czasu wyniosła 3,4 roku. Dla leków nieonkologicznych ten czas był dłuższy – mediana wyniosła 3,9 roku.

Lista priorytetów w roku 2023

1. trastuzumab derukstekan – rak piersi
2. pembrolizumab – rak jelita grubego
3. pembrolizumab – rak piersi
4. niwolumab – rak jelita grubego
5. pembrolizumab – rak żołądka
6. sotorasyb – NDRP
7. enfortumab wedotin – rak urotelialny
8. niwolumab – rak przełyku, żołądka
9. kabozantynib – rak tarczycy
10. cemiplimab – rak podstawnokomórkowy skóry
11. lutet (177Lu) wiwotynibu tetraksetan – rak gruczołu krokowego