Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Bilans budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia to 10 mld zł na minusie. Wynika to z faktu, że podniesienia nakładów na leczenie o 3,7 mld zł nie sfinansują wpływy ze składki zdrowotnej, lecz rezerwy. Dodatkowo kolejna tura podwyżek wynagrodzeń dla medyków może kosztować NFZ od 2 do 4 mld zł. Zdaniem ekspertów w tym roku nie powinno się to przełożyć na sytuację pacjentów, jednak wyzwaniem może być 2024 r.
–Z sondażu przygotowanego przez United Surveys dla „DGP” i RMF FM wynika, że zdaniem 64% badanych referendum to najbardziej pożądany sposób rozstrzygnięcia o tym, jak mają wyglądać przepisy dotyczące aborcji. Niespełna 20% uważa, że powinna zadecydować o tym większość sejmowa, a w opinii 3% jest to rola Trybunału Konstytucyjnego.

Głos Wielkopolski
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zainaugurował w Poznaniu Krajową Sieć Kardiologiczną w Wielkopolsce. Głównym założeniem KSK jest szybka diagnostyka pacjenta i dalsza kompleksowa opieka, w której dużą rolę odgrywają lekarze rodzinni. Dodatkowo sieć wprowadza rolę koordynatora pacjenta, który pomaga przechodzić przez każdy etap leczenia. Pilotaż KSK przez ostatni rok prowadzony był w woj. mazowieckim. Zakwalifikowało się do niego 2,6 tys. pacjentów. Teraz poszerzono pilotaż o sześć kolejnych województw: pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, śląskie, małopolskie i wielkopolskie. Łącznie, do końca 2024 roku, opieką w ramach KSK objętych ma zostać 160 tys. pacjentów.