Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych prof. Marcina Gruchały lekarze powinni być kształceni w środowisku uniwersyteckim, gdzie prowadzone są badania kliniczne. Dzięki temu przyszli medycy będą umieli zweryfikować wiarygodność i wartość prezentowanych im informacji, co może być utrudnione w przypadku uczelni, które nie podlegają parametryzacji naukowej.
–Raport Lekarzy bez Granic wskazuje, że od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie całkowicie zniszczyli 176 przychodni i szpitali, a uszkodzili 1195 placówek.

Puls Biznesu
–Warszawski Szpital Medicover zainwestował w urządzenie izraelskiej firmy Insightec, umożliwiające przeprowadzanie nieinwazyjnych zabiegów metodą FUS, stosowanych m.in. w przypadku osób zmagających się z mimowolnymi ruchami kończyn i głowy, będącymi objawami chorób neurologicznych. Profesor Mirosław Ząbek, który jako pierwszy w Polsce zaczął stosować metodę FUS, podkreśla, że na początku dobrym wynikiem byłoby 80–100 zabiegów rocznie w Szpitalu Medicover.

Parkiet
–Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w 2022 r. na prywatne ubezpieczenia zdrowotne Polacy przeznaczyli 1,3 mld zł, co oznacza wzrost o 17% r/r. Na koniec roku takie polisy miało ok. 4,23 mln osób, a więc ich liczba wzrosła o 9,2% wobec 2021 r.