SDS Opticv ma umowę wspierającą wdrożenie m.in. technologii inPROBE w Niemczech

Zakład Medycyny Regeneracyjnej WUM prof. dr hab. Magdalena Kucia Warszawski Uniwersytet Medyczny

SDS Optic podpisał umowę z niemiecką spółką biosaxony Management GmbH na udział w programie akceleracyjnym Medical Forge Leipzig, podała spółka. W ramach programu spółka otrzyma wsparcie o łącznej wartości 214 tys. euro. Celem programu jest pomoc we wdrożeniu innowacyjnych technologii, takich jak inPROBE, na rynek niemiecki.

Umowa z biosaxony zakłada wsparcie SDS Optic w procesie wprowadzania technologii inPROBE na rynek niemiecki, w tym opracowanie dokumentacji technicznej, prawnej oraz komercjalizacyjnej wyrobu medycznego oraz promocję technologii spółki. biosaxony zapewnia także możliwość korzystania z infrastruktury laboratoryjnej i biurowej w Lipsku, a także m.in. doradztwo osobiste i dostęp do zaawansowanych szkoleń. W ramach zaplanowanych działań znalazło się także nawiązanie kontaktu z siecią niemieckich klinik w celu otrzymania istotnych informacji zwrotnych w zakresie rozwoju i komercjalizacji technologii, dopasowanej do potrzeb rynków Europy Zachodniej, podano.

„Podpisanie umowy z biosaxony to zwieńczenie kilkumiesięcznego, wieloetapowego procesu kwalifikacyjnego. W jego efekcie spółka znalazła się w gronie 8 firm wybranych do udziału w edycji 2023. Ocenie w ramach kwalifikacji podlegały takie obszary jak: istotność potrzeby klinicznej; potencjał rynkowy technologii; zespół; zbieżność celów z Medical Forge; przejrzystość komunikacji. Cieszymy się, że kolejny uznany podmiot z branży zauważył i docenił potencjał platformy inPROBE. Współpraca z biosaxony ułatwi nam m.in. zbudowanie sieci kontaktowej z niemieckimi klinikami, szpitalami i laboratoriami, a także rozwój sieci kontaktów na potrzeby przyszłej komercjalizacji i dystrybucji naszych przełomowych rozwiązań” – powiedział COO SDS Optic Mateusz Sagan, cytowany w komunikacie.

Spółka, przy wkładzie własnym w wysokości 21 tys. euro, otrzyma w ramach programu akceleracyjnego dostęp do usług sieci partnerskiej biosaxony o wartości 189 tys. euro oraz dodatkowe dofinansowanie w wysokości 25 tys. euro. Łączna kwota wsparcia wyniesie 214 tys. euro.

Program Medical Forge Leipzig, współfinansowany przez rząd Republiki Federalnej Niemiec i koordynowany przez biosaxony, wspiera startupy i innowacyjne firmy w szybszym wprowadzaniu produktów medycznych na niemiecki rynek opieki zdrowotnej. Indywidualny 12-miesięczny program koncentruje się na specyficznych potrzebach młodych firm zajmujących się technologiami medycznymi. Ma także na celu promowanie innowacyjnych rozwiązań i pomoc w budowaniu relacji z klinikami. Program Medical Forge skupia wokół siebie renomowane instytucje edukacyjne, medyczne i biznesowe, w tym Szpital Uniwersytecki w Lipsku, najstarszy niemiecki szpital Sankt Georg Hospital, sieci klinik Helios i Sana, a także globalne firmy, takie jak HP czy B.Braun.

SDS Optic to firma rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych oraz grzybicznych. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w 2022 r.

(ISBnews)