WHO wieszczy koniec pandemii COVID-19

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył na konferencji prasowej w Genewie, że spodziewa się, iż w obecnym roku organizacja ogłosi koniec pandemii COVID-19. Ma tak się stać z powodu spadających statystyk zakażeń wirusem Sars-CoV-2.

„Jestem przekonany, że w tym roku będziemy mogli powiedzieć, że COVID-19 minął jako zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Z pewnością jesteśmy teraz w znacznie lepszej sytuacji niż kiedykolwiek podczas pandemii” – powiedział dyrektor generalny WHO podczas briefingu w Genewie.

Patrz również: Szef WHO: Koniec pandemii COVID-19 prawdopodobnie w tym roku

Istotnie, po raz pierwszy tygodniowa liczba zgłoszonych zgonów z powodu COVID-19 w okresie ostatnich czterech tygodni była niższa niż w tym samym okresie trzy lata temu, gdy COVID stał się globalną pandemią.

Rząd USA oczekuje oficjalnego zakończenia pandemii. Administracja Bidena twierdzi, że dwie krajowe deklaracje stanu wyjątkowego dotyczące pandemii COVID-19 wygasną 11 maja. Oznacza to, że wiele usług, takich jak bezpłatne testy i szczepionki, nie będzie już dostępnych.

WHO twierdzi, że na świecie było ponad 760 mln przypadków COVID i ponad 6,8 mln zgonów związanych z COVID. Stany Zjednoczone mają ponad 102 mln przypadków zachorowań i ponad 1,1 mln zgonów.

Marek Meissner, ISBiznes