Lek na chorobę Leśniowskiego-Crohna

Mercrobe, Rich Red, lab, laboratory, scientist, assistant, worker, technician, man, laboratory sample, microtiter plate, white coat, protective gloves, goggles, face protection, measurements, notebook

Merck przejmie Prometheus Biosciences za 10,8 mld dolarów. W ten sposób do portfolio firmy wejdą eksperymentalne terapie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna. Firma liczy na lek, który będzie wiodącym w przynajmniej jednym z tych segmentów terapeutycznych, tzw. blockbustera, co odwróci zapowiadany spadek przychodów.

Według oświadczenia, Merck ma zapłacić po 200 dolarów za akcję tej kalifornijskiej firmy biotechnologicznej specjalizującej się w leczeniu chorób autoimmunologicznych. W tej ofercie jest 75% premia w stosunku do giełdowej ceny zamknięcia akcji Prometheus z 14 kwietnia wynoszącej 114,01 dolarów.

„Pozwala nam to na mocne przejście do immunologii i, jak sądzimy, pozwoli nam na zrównoważony wzrost, biorąc pod uwagę długi okres obowiązywania patentu, aż do lat 30” – stwierdził w oświadczeniu dla mediów dyrektor generalny firmy Merck Robert Davis.

Chodzi o lek firmy Prometheus, PRA023, opracowany jako terapia we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie Leśniowskiego-Crohna i kilku innych chorobach autoimmunologicznych. Lek bardzo pomyślnie przeszedł badania kliniczne fazy II, co ostatecznie przyspieszyło decyzję Merck o akwizycji firmy.

„Od jakiegoś czasu obserwujemy ich program rozwoju klinicznego” – przyznał Davis.

Transakcja ma być zrealizowana w III kw. 2023 r., zaś Merck może rozpocząć badania kliniczne fazy III tego leku w IV kw. 2023 r. lub I kw. 2024 r.

Więcej: Merck przejmie Prometheus Biosciences za 10,8 mld dolarów