Loty w kosmos przyśpieszą prace nad lekami?

W 27 misji Commercial Resupply Services (CRS) SpaceX na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS będą testowane biomateriały amerykańskiej firmy Rhodium Science. Chodzi o substancje czynne przyszłych terapeutyków jednego z największych koncernów farmaceutycznych Bristol Myers Squibb.

Naukowcy chcą zbadać wpływ grawitacji na produkcję środków terapeutycznych i składników odżywczych z bakterii i drożdży.

Program ten oparty jest na danych z których wynika, że mikrograwitacja pobudza zmiany w mikroorganizmach, w tym zmiany wzrostu, struktury i aktywności metabolicznej komórek, które mogą wpływać na proces bioprodukcji. Dla tego konkretnego projektu firma Rhodium opracowała wirówkę z certyfikatem lotów kosmicznych, która symuluje grawitację Marsa i Księżyca na stacji kosmicznej, aby przetestować żywotność drobnoustrojów w trzech różnych grawitacjach. Chodzi o drobnoustroje, o których wiadomo, że wytwarzają polihydroksymaślan (PHB), rodzaj biodegradowalnego tworzywa sztucznego pochodzenia biologicznego używanego w materiale do drukowania 3D, a także witaminę A (beta-karoten). Drobnoustroje zostaną aktywowane i pobudzone do wzrostu na ISS, potem zamrożone i wysłane z powrotem na Ziemię w celu analizy.

Projekty Bristol Myers Squibb są kolejnymi „kosmicznymi” badaniami koncernu (pierwsze było w 2020 roku). Obecnie naukowcy będą badać krystalizację bioterapeutyków w warunkach mikrograwitacji. Jak twierdzą naukowcy z ISS Lab, niektóre kryształy szybciej rosną w kosmosie i są lepiej uporządkowane niż na Ziemi. Dotyczy to zwłaszcza składników koniecznych do produkcji leków przeciwnowotworowych. Projekty te są także „bardzo obiecujące” jeśli chodzi o produkcję bioterapeutyków opartych na różnego typu białkach.

Marek Meissner, ISBiznes.pl