Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Narodowy Fundusz Zdrowia chce przeprowadzić kontrole w zakresie wypisywania recept na refundowane leki na cukrzycę – Ozempic i Trulicity. Preparaty te mają również działanie odchudzające, jednak wówczas są w pełni odpłatne. Od początku 2022 r. dostępność tych leków w aptekach spadła o kilkadziesiąt procent, w związku z czym NFZ podejrzewa, że część recept jest wypisywana niezgodnie z przepisami i mimo braku wskazań. Zdaniem p.o. rzecznika prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej Jakuba Kosikowskiego leki te są nowe na rynku i w związku z ich skutecznością wzrasta liczba przepisanych opakowań z refundacją.

Dziennik Gazeta Prawna
–W piątek wieczorem Sejm odrzucił flagową ustawę Ministerstwa Zdrowia o jakości w ochronie zdrowia, która wzbudziła sprzeciw samorządu lekarskiego. Delegacja posłów PiS już zapowiedziała, że nie zajmą się oni także nowelizacją ustawy refundacyjnej, która miała być jutro na rządzie. Jej wprowadzenie w życie od wielu lat blokowały firmy farmaceutyczne.
–Z zamieszczonego w mediach społecznościowych komentarza ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że resort zdrowia zamierza podjąć kolejną próbę uchwalenia ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta, odrzuconej podczas piątkowego głosowania w Sejmie.