Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z informacji „DGP” wynika, że resort zdrowia początkowo miał pomysł dodania do ustawy o zawodach medycznych przepisu mówiącego o zakazie wystawiania bez badania pacjenta recept na substancje uzależniające, np. opioidy. Ostatecznie zdecydowano, że zakaz wejdzie w formie rozporządzenia. Równolegle trwają dalsze prace nad standardami porad przy wydawaniu e-recept. W opinii Związku Przedsiębiorców i Pracodawców działania Ministerstwa Zdrowia mogą zagrozić prężnie rozwijającemu się sektorowi polskiego biznesu.

Głos Wielkopolski
–Nowy robot da Vinci pozwolił na uruchomienie pracowni robotyki operacyjnej w szpitalu Świętej Rodziny w Poznaniu. Nowoczesne urządzenie będzie dostępne dla pacjentów Oddziału Urologicznego i Onkologii Urologicznej oraz Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Pierwsze operacje z jego użyciem zaplanowane są na czwartek.

Dziennik Polski
–Z myślą o parach, które z przyczyn medycznych nie mogą mieć dzieci, w powiecie oświęcimskim zostanie przygotowany program, w ramach którego będą one mogły skorzystać z dofinansowania leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro. Rocznie ma objąć 10 par – mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Na każdą parę dofinansowanie wyniesie 10 tys. zł