Flozyny trafią na listę 75 plus? Pacjenci apelują do MZ

Do Ministerstwa Zdrowia trafił apel organizacji pacjenckich o wpisanie flozyn w wykazie darmowych leków dla seniorów, tzw. listy 75 plus. Postulat ten popierają specjaliści podkreślając, że są to leki, które bardzo dobrze się sprawdzają zarówno dla pacjentów diabetologicznych, kardiologicznych i nefrologicznych.

„Osoby starsze często mają problemy zdrowotne we wszystkich tych obszarach. Poza tym lista 75 plus nie była aktualizowana od początku jej istnienia, a wiemy, że w tym obszarze Ministerstwo ma oszczędności, bo nie wykorzystano wszystkich środków” – podkreśla Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Flozyny to grupa leków, które stosowane są w trzech wskazaniach: w niewydolności serca, przewlekłej chorobie nerek i cukrzycy typu 2.

Pisaliśmy o tym m.in.:
Prof. Lelonek: Flozyny to przełom w leczeniu niewydolności serca

Flozyny przynoszą redukcję powikłań sercowo-naczyniowych wśród pacjentów z cukrzycą typu 2

Do obrotu trafiły w 2012 roku. W październiku 2019 trafiły u nas na listę refundacyjną.

Patrz: Miłkowski: flozyny trafią do refundacji

Ich działanie polega na zwiększeniu wydzielania glukozy wraz z moczem. Obniżają poziom cukru we krwi, a także sprzyjają odchudzaniu. Działają ponadto korzystnie na układ krążenia. Dzięki flozynom, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich powikłań, jak np. niewydolność serca czy choroby niedokrwiennej serca.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na cukrzycę cierpi ponad 422 miliony dorosłych, a skala zachorowań wciąż rośnie. W Polsce liczbę chorych szacuje się na 3 miliony.