Dziuk: będę walczyć o refundację wyrobów medycznych dla chorych po radioterapii

Fundacja „Po Oparzeniu” i Fundacja Onkologiczna „Nadzieja” , Konferencja prasowa pt. „Bez Bólu”

Brakuje systemowych rozwiązań i wytycznych dla pacjentów w trakcie i po leczeniu radioterapią.

„Standaryzacja leczenia to filar efektywności terapii bez bólu. Dostrzegam słabe strony, które trzeba wzmocnić. Obiecuję, że wkrótce poprawimy standardy i pomożemy pacjentom” – zadeklarowała poseł Barbara Dziuk, przewodniczącą podkomisji stałej ds. onkologii.

Parlamentarzystka dodała, że zamierza walczyć o refundację wyrobów medycznych, które są niezbędne w procesie leczenia pacjentów po radioterapii.

„Skuteczna pomoc musi oznaczać korelację działań wszystkich środowisk: lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek, fizjoterapeutów. Liczy się jednak przede wszystkim współpraca z samym pacjentem, chociażby informowanie go o kolejnych etapach procesu leczenia” – dodała poseł Dziuk.

Jak podkreślała dr Dorota Kiprian, radioterapeutka, chory nie może się bać  najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów, jakimi pozostają chemio- i radioterapie.

„Im bardziej pacjent jest świadomy, co z nim może się dziać – także w kwestiach skutków ubocznych – tym jego leczenie jest efektywniejsze. Bardzo ważna jest prehabilitacja, czyli uświadamianie chorych, przygotowanie psychologiczne, mentalne, żywieniowe oraz fizjoterapeutyczne” – oświadczyła dr Dorota Kiprian.

Lekarka dodała, że taka strategia ma również uzasadnienie ekonomiczne, gdyż profilaktyka angażuje znacznie mniej środków finansowych od potencjalnego leczenia.

„Potwierdzam potrzebę działań profilaktycznych, gdyż pacjentów po radioterapii spotykamy rzeczywiście coraz częściej. Do aptek zgłaszają się chorzy, którzy oczekują natychmiastowej, fachowej pomocy. Moim zdaniem pacjentów należy stale uświadamiać, aby wiedzieli jakiej pomocy potrzebują” – oceniła Małgorzata Chmielak, przewodnicząca Komisji Nauki i Szkolenia w Okręgowej Izbie Aptekarskiej.

Farmaceutka podkreśliła, że pacjenci powinni ufać personelowi w polskich aptekach – jest on wykwalifikowany, dysponuje odpowiednimi uprawnieniami i wie, jakie środki zarekomendować.

„Najważniejsze, żeby pacjenci uświadomili sobie, że jest wiele nowych, skutecznych medykamentów, np. hydrożele na oparzenia, opatrunki, które łagodzą ból, pieczenie i świąd skóry po radioterapii, a także wspomagają gojenie ran i zapobiegają zakażeniom” – wyjaśniła Małgorzata Chmielak.

Jednak ich cena dla wielu pacjentów może być barierą.

Jednym z ważnych aspektów terapii pacjentów po radioterapii jest także odpowiednie żywienie i pielęgnacja skóry. Na te kwestie zwróciła uwagę Magdalena Sawicka, pielęgniarka specjalizująca się w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i onkologicznego.

„Dla pacjentów po radioterapii ważny jest dobór białek, mających właściwości wzmacniające i lecznicze. Pacjenci muszą być więc dobrze odżywieni, aby wspomóc procesy gojenia i regeneracji” – zasygnalizowała Magdalena Sawicka.

Pielęgniarka dodała, że należy również ujednolicić i dostosować odpowiednie maści i środki do stanu leczonego pacjenta, co powinno być ustalane odgórnie przez personel medyczny.