Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Budżet Narodowego Funduszu Zdrowia jeszcze w tym roku zostanie powiększony o 7 mld zł, z czego ok. 900 mln zł zostanie przeznaczone na leczenie specjalistyczne. Z aktualizacji planu finansowego NFZ wynika, że zmiany są możliwe dzięki wzrostowi spływu składki zdrowotnej (do 137,6 mld zł), ponadto 2022 r. został zamknięty z lepszym wynikiem, niż się spodziewano.

Rzeczpospolita
–Posłowie PiS złożyli projekt ustawy obniżającej wymogi dla szkół wyższych chcących otworzyć kierunek lekarski. Zgodnie z projektem kierunek lekarski będzie mogła prowadzić m.in. uczelnia, która ma jakąkolwiek kategorię naukową w dyscyplinie „nauki medyczne” lub „nauki o zdrowiu”. Zdaniem prorektora ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Michała Nowickiego efektem będzie niski poziom podstawowych usług medycznych.
–Z rozporządzenia ministra zdrowia ws. limitu przyjęć na studia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2023/2024 wynika, że limit przyjęć zwiększy się w przyszłym roku o 322. Dla osób kształcących się za darmo i po polsku limit ten zwiększono o 393 miejsca kosztem studiów niestacjonarnych i prowadzonych w języku obcym.