Adamed Pharma stał się 100 procentowym udziałowcem Davipharm

Adamed Pharma został wyłącznym właścicielem wietnamskiej spółki Davipharm, jednej z najszybciej rozwijających się firm farmaceutycznych w tej części Azji. Dotychczas zaangażowanie kapitałowe Adamed w Wietnamie wyniosło blisko 60 mln USD. To jedna z największych polskich inwestycji bezpośrednich w tej części świata.

Obecnie rynki zagraniczne odpowiadają za niemal 40 proc. przychodów Adamed Pharma. W średnioterminowym okresie celem jest osiągnięcie stosunku 50:50, zaś w perspektywie dziesięcioletniej to przychody zagraniczne mają przeważać w ogólnych przychodach firmy.

Dzięki wietnamskiej inwestycji – Adamed Pharma będzie dalej rozwijał się w Azji oraz eksportował swoje leki na rynki wysoko regulowane. Przejęcie 100 proc. udziałów firmy Davipharm nie tylko podkreśla znaczenie tamtejszego rynku w planach rozwoju spółki, ale jest też świadectwem na realizację strategii Adamed, której kluczowym elementem jest ekspansja międzynarodowa.

„Polskie firmy, chcąc uzyskać stabilizację, są zmuszone rozwijać się również międzynarodowo stąd nasza decyzja o inwestycji w Wietnamie. Ten kraj to niemal 100 mln mieszkańców i jeden z najbardziej potencjałowych i najszybciej rosnących rynków w Azji. Ekspansja międzynarodowa to nie jest łatwy proces – w Europie są już rynki dojrzałe a poziom konkurencji jest znacznie wyższy, dlatego trzeba sięgać do odległych rynków” – mówi cytowany w komunikacie Michał Wieczorek, Dyrektor Generalny firmy Davipharm. – „Aby osiągnąć nasze cele, musimy budować przewagę konkurencyjną i to jest częścią naszej strategii. W dalszym ciągu będziemy inwestować w rozwój nowoczesnych technologii oraz leków, by móc skutecznie odpowiadać na wyzwania współczesnej medycyny” – dodaje.

„Moją ambicją jest i wierzę w to, że Davipharm stanie się liderem rynku farmaceutycznego w Wietnamie, dostarczając pacjentom wysokiej jakości leki w przystępnych cenach” – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, przewodnicząca Rady Nadzorczej Adamed Pharma podczas uroczystości w zakładzie produkcyjnym w Binh Duong z okazji przejęcia p 100 proc. udziałów. – „Będziemy nadal pracować nad umacnianiem pozycji firmy na rynku wietnamskim poprzez budowanie silnej marki, rozwój nowych kanałów sprzedaży, szczególnie detalicznej oraz rozwój eksportu – co jest naturalną konsekwencją rozwoju produktów wysokiej jakości. Ścisła współpraca w obszarze Business Development, R&D oraz Produkcji zapewni nam synergie i szybszy rozwój dla całej Grupy Adamed” – dodała Adamkiewicz.

Obecnie Davipharm wytwarza ponad 300 produktów leczniczych i oferuje leki w 12 obszarach terapeutycznych pacjentom z Wietnamu, Kambodży, Filipin i Birmy. Moce zakładu produkcyjnego Binh Duong pozwalają na wytworzenie 1,2 mld tabletek rocznie. Zakład produkcyjny Davipharm jako pierwszy w Wietnamie uzyskał certyfikację strefy do produkcji leków High Potent (HP) w formach stałych, w tym wysokiej jakości leków onkologicznych. Ponadto, Davipharm jest jedną z zaledwie kilkunastu firm farmaceutycznych w Wietnamie posiadających europejski certyfikat wytwarzania EU-GMP. Obecnie Davipharm zatrudnia ponad 300 pracowników.