Adamed wprowadza lek złożony wspierający pacjentów z chorobami urologicznymi

Adamed Pharma wprowadza na rynek lek złożony zawierający innowacyjną kompozycję solifenacyny i tamsulozyny, który stanowi istotne uzupełnienie terapii dostępnych w dziedzinie farmakoterapii dolegliwości dróg moczowych u mężczyzn wywołanych przez łagodny przerost gruczołu krokowego.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego stanowi bowiem często, bardzo ważny życiowy problem mężczyzn, wpływając negatywnie zarówno na życie zawodowe, jak i prywatne. Z uwagi na szeroką epidemiologię chorób przerostu gruczołu krokowego, kompozycja solifenacyny z tamsulozyną w postaci tabletki doustnej jest przedmiotem międzynarodowego zgłoszenia patentowego Adamed Pharma (WO2022117594).

Łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH – Benign Prostatic Hyperplasia) to nienowotworowe powiększenie prostaty, czyli małego gruczołu otaczającego męską cewkę moczową. Łagodny rozrost gruczołu krokowego należy do najczęstszych chorób urologicznych u mężczyzn i jest związany z wiekiem. Z prognoz demograficznych GUS wynika, że w Polsce w 2050 r. udział osób w wieku powyżej 65 roku życia wyniesie aż 32,7% , a więc w nieodległej przyszłości, wielu mężczyzn dożyje takiego wieku, w którym wystąpią u nich objawy BPH. Dolegliwościami ze strony dolnych dróg moczowych dotkniętych jest ponad 70% mężczyzn powyżej 40 roku życia.

Najnowsza analiza przeprowadzona w ramach badania Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study (GBD) 2019 – objęła 204 kraje w latach 2000-2019. Wykazano, że na całym świecie było 94,0 mln przypadków łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w 2019 r., w porównaniu z 51,1 mln przypadków w 2000 r. (70,5% wzrost zachorowań). W Europie Wschodniej zmiana procentowa występowania BPH wyniosła natomiast 19,3%, a w Polsce 49,9%.

„Jesteśmy dumni z rezultatów, które osiągnęliśmy w ramach rozwoju naszego nowego produktu z wartością dodaną i procesu jego wdrożenia na rynek globalny. Dzięki pracy Zespołu Badawczego Adamed i zaangażowaniu naszych partnerów, mówimy o terapii, która ma znaczący wpływ na życie i zdrowie pacjentów na całym świecie” – mówi cytowana w komunikacie Sylwia Berdzik-Kalarus, Członek Zarządu Adamed Pharma S.A., Dyrektor ds. Operacji Komercyjnych i Rozwoju Biznesu.

Partnerem zaangażowanym finansowo w rozwój i wdrożenie tego produktu Adamed jest Adalvo – wiodąca firma farmaceutyczna B2B w Europie.

W Adamed obecnie na różnych etapach rozwoju prowadzonych jest ponad 50 projektów rozwojowych.

Adamed Pharma to rodzinna firma farmaceutyczno-biotechnologiczna ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Firma została założona w 1986 roku. Dziś zatrudnia niemal 2700 osób, ma 2 zakłady produkcyjne w Polsce i jeden w Wietnamie.  Własność intelektualna firmy jest chroniona ponad 200 patentami w większości krajów na świecie, a w swoim portfolio mam ponad 500 produktów. Każdego roku produkuje ponad 3 miliardy tabletek sprzedawanych na ponad 70 rynkach na świecie.