PolTREG zakończył budowę I etapu zakładu do produkcji terapii komórkowych

PolTREG zakończył budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego do rozwoju metody TREG w innowacyjnych terapiach chorób autoimmunologicznych, podała spółka. PolTREG jest obecnie w trakcie instalacji wyposażenia laboratoryjnego oraz procesów uzyskania stosownych decyzji i zgód, w tym certyfikacji GMP (Good Manufacturing Practice) od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek. Uzyskanie stosownych decyzji i zgód umożliwi spółce produkcję własnych terapii komórkowych na potrzeby prowadzonych badań klinicznych i oferowania terapii w ramach procedury wyjątku szpitalnego oraz pozwoli na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad kolejnymi generacjami innowacyjnych terapii chorób autoimmunologicznych.

„Produkcja terapii komórkowych i genowych jest złożona, dlatego strategiczna wartość naszego obiektu jest bardzo duża z kilku względów. Posiadanie nowoczesnego zakładu produkcyjnego umożliwi nam wytwarzanie własnych terapii w znacząco większej skali niż dotychczas, co w połączeniu z portfolio projektów w fazie klinicznej, unikatową wiedzą i doświadczeniem spółki w obszarze terapii komórkowych stanowią kompletną platformę do rozwoju terapii chorób autoimmunologicznych. Wierzymy, że czynniki te będą miały pozytywny wpływ na proces komercjalizacji naszej technologii, który zgodnie z założeniami będziemy intensyfikowali w kolejnych miesiącach” – powiedział prezes Piotr Trzonkowski, cytowany w komunikacie.

Docelowo spółka będzie dysponować 2 100 m2 powierzchni wytwórczej i 15 liniami produkcyjnymi, o maksymalnej przepustowości do 700 partii terapii rocznie, co znacząco wpłynie na zwiększenie obecnych mocy produkcyjnych. Zakład jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, podkreślono.

„Jednocześnie II etap inwestycji w zakład do produkcji terapii komórkowych w ramach realizacji projektu 'Wdrożenie na rynek i upowszechnienie w Polsce innowacyjnej metody leczenia cukrzycy typu 1 przez zakup infrastruktury do hodowli komórek T-regulatorowych’ dofinansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości jest w trakcie realizacji” – czytamy dalej.

Ukończenie inwestycji w laboratorium badawczo-rozwojowe i produkcyjne było jednym z celów emisyjnych oferty publicznej spółki, jaka mała miejsce w IV kwartale 2021 roku, podano także.

PolTREG jest światowym pionierem terapii komórkowych opartych na Tregach – najbardziej zaawansowanym w badaniach klinicznych. Twórcy PolTREG przeprowadzili pierwsze na świecie podanie preparatu TREG u człowieka. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2021 r.

(ISBnews)