Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Wczoraj podczas spotkania przedstawicieli samorządu lekarskiego i Ministerstwa Zdrowia poruszono temat nieprawidłowości przy wystawianiu e-recept. Jednym z rozważanych rozwiązań jest wprowadzenie zakazu rejestracji podmiotów medycznych, które nie świadczą żadnych usług stacjonarnie.

Rzeczpospolita
–Do Sejmu trafił projekt zaproponowanej przez rząd nowelizacji ustawy refundacyjnej. Celem zmiany jest wprowadzenie do grupy produktów refundowanych leków bez recepty, które są stosowane powyżej 30 dni. Zdaniem ekspertów jest to radykalna propozycja, a przepisy zaproponowane w nowelizacji są niejednoznaczne.

Dziennik Polski
–Szpital Uniwersytecki w Krakowie wraz z inżynierami rozpoczął pracę nad innowacyjnym systemem Mentalio, który ma pomóc w leczeniu dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi. W ramach projektu, który jest badaniem klinicznym, zespół szpitala opracuje kwestionariusze dla 1,5 tys. pacjentów w wieku 13–21 lat, a także dla ich rodziców i specjalistów. System Mentalio po wprowadzeniu danych z ankiet będzie sugerował lekarzowi prawdopodobne diagnozy, ale i zalecenia co do dalszego sposobu leczenia. Sam algorytm sztucznej inteligencji ma bazować na technologii uczenia się i kojarzenia podobieństw.