Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rząd, za pomocą nadzwyczajnej ścieżki ustawodawczej, chce stworzyć obowiązkowy rejestr danych zdrowotnych uczniów. Nowelizacja ustawy o sporcie znalazła się w regulacjach ograniczających najmłodszym dostęp do pornografii, przygotowanych przez resort cyfryzacji. W opinii Ministerstwa Sportu i Turystyki zbieranie danych dotyczących stanu zdrowia uczniów ma posłużyć do walki z otyłością i niską sprawnością fizyczną.
–Dziś odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy refundacyjnej, zakładającej m.in. kontrowersyjne zapisy o wprowadzeniu urzędowej ceny dla wyrobów medycznych i leków OTC.
–Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw prowadzi do likwidacji funkcjonującego odrębnie Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Od tej pory CMKP ma zajmować się wszystkimi sprawami związanymi z kształceniem podyplomowym.

Rzeczpospolita
–Rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej Jakub Kosikowski powiedział, że w związku z wprowadzeniem limitu recept system odciął pierwszych medyków od możliwości przepisywania leków. Podkreśla, że limit wprowadzono bez żadnego aktu prawnego, a lekarze nie wiedzą, jak dokładnie funkcjonują obowiązujące zasady.