MZ wdroży siódemkę NIL? Minister zdrowia na posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej

Tuż po powiadomieniu opinii publicznej o objęciu kierownictwa nad resortem zdrowia przez Katarzynę Sójkę, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski przekazał nowej minister listę zadań do wdrożenia tzw. siódemki NIL (#7NIL).

Dziś (25.08.2023) podczas posiedzenia NRL, jej członkowie mogli po raz pierwszy osobiście usłyszeć stanowisko nowej szefowej resortu dotyczące wprowadzenia najpilniejszych zmian w ochronie zdrowia.

„Cieszę się, że w tym gorącym czasie, pomimo toczącej się kampanii wyborczej, tradycji stało się zadość i nowo wybrany minister zdrowia, w osobie pani minister Katarzyny Sójki, przyjął zaproszenie na posiedzenie naszej rady – podkreślił na początku Łukasz Jankowski, prezes NRL.

Najważniejszy punkt dzisiejszego spotkania stanowiła kwestia realizacji przedstawionej przez NIL listy zadań. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej raz jeszcze zaprezentował i omówił treść postulatów wskazanych przez samorząd lekarski, do której odniosła się minister Katarzyna Sójka.

„Jestem lekarzem, więc powiem o perspektywie nie tylko naszych potrzeb i naszych problemów, ale przede wszystkim problemów pacjentów. Myślę, że dialog między nami jest najważniejszy. (…) Moje funkcjonowanie, moje powołanie na 2 miesiące przed wyborami, to pewien wyznacznik tej pracy, którą będziemy w najbliższych dniach podejmować. Nie ukrywam, że w pewnym sensie moją i naszą pracę ministerstwa planuję w tej chwili w formule dwumiesięcznej, tak by zaprojektować działania, by one były dobrym gruntem do dobrych kolejnych rozwiązań. (…) Jestem naprawdę otwarta na dobry dialog, na dobrą współpracę, na to, żeby osiągać kompromisy. (…) Mam nadzieję, że uda się nam wiele dobrego zrobić. Zresztą już po naszym spotkaniu, po przeanalizowaniu krok po kroku 7 punktów nie ukrywam, że kilka dobrych konkluzji wyciągamy. Co więcej, my już je powoli wdrażamy. I wdrożyliśmy nawet, więc myślę, że na pewno wspólnie będziemy mogli za chwilę stwierdzić, że te rozmowy przynoszą efekty” – zadeklarowała minister zdrowia.