Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchamia serwis opieka farmaceutyczna

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej od początku wspiera projekt opieki farmaceutycznej, postrzegając w nim korzyści zarówno dla pacjentów, lekarzy, jak i farmaceutów. Współcześni farmaceuci, pozostając często w bliskim kontakcie z pacjentami oraz mając ku temu odpowiednie wykształcenie są w stanie pełnić opiekę farmaceutyczną, wspierać i edukować pacjenta.

Podobne rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w innych krajach. Jednocześnie w Polsce obserwujemy negatywne zjawiska związane z nadużywaniem leków, ich niewłaściwym stosowaniem czy stosowaniem tej samej substancji aktywnej pod postacią innych nazw handlowych. Prowadzone przez farmaceutów szczepienia przeciwko covid i grypie także spotkały się z bardzo dobrym odbiorem społecznym.

Zdaniem doktor hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas, profesor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Konsultant Krajowej Medycyny Rodzinnej – „to właśnie farmaceuta jest często pierwszym profesjonalistą medycznym, z którym kontaktuje się pacjent. Myślę że nie ulega wątpliwości, że w Polsce farmaceuci cieszą się dużym zaufaniem wśród pacjentów, a zatem ważne jest wspieranie ich roli wzmacnianie relacji farmaceuta – pacjent i tutaj wykorzystanie nowych możliwości i narzędzi opieki farmaceutycznej pozwala oczywiście wzmacniać zaufanie do tego zawodu. Bardzo ważnym jest również budowanie i wzmacnianie relacji i współpracy na linii farmaceuta-lekarz i wspieranie rozwoju opieki farmaceutycznej przez środowisko lekarskie (…).”

Podstrona https://ptmr.info.pl/opieka-farmaceutyczna/ zawiera materiały dotyczące m.in.:
– przeglądów lekowych
– recepty kontynuowanej
– edukacji pacjentów dotyczącącej nienadużywania antybiotyków w schorzeniach górnych dróg oddechowych
– leczenia bólu – jakie dawki stosować i jak uniknąć nadużywania leków przeciwbólowych