Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Premier przyjął dymisję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który ujawnił poufne dane jednego z lekarzy. Na stanowisku zastąpiła go internistka i posłanka PiS z okręgu kaliskiego Katarzyna Sójka.
–Posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba przeprowadzili kontrolę poselską w Ministerstwie Zdrowia. Ustalili, że pozyskiwanie przez ministra Adama Niedzielskiego informacji chronionych z systemu pacjenta miało już miejsce wcześniej. W czwartek parlamentarzyści mają kontynuować kontrolę w resorcie zdrowia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak dowiedział się nieoficjalnie „DGP”, Urząd Ochrony Danych Osobowych zażąda wyjaśnień od Ministerstwa Zdrowia w związku z ujawnieniem przez Adama Niedzielskiego danych lekarza-pacjenta. Zdaniem eksperta od ochrony danych osobowych Pawła Litwińskiego UODO powinno wszcząć postępowanie w tej sprawie ze względu na ważny interes społeczny.
–Z Raportu o stanie sanitarnym kraju za 2022 r. wynika, że 171 z 928 sprawdzonych lecznic nie spełnia koniecznych norm higieniczno-sanitarnych i technicznych. Problemem są również ciągle pojawiające się zakażenia szpitalne – w 2022 r. zgłoszono 932 ogniska epidemiczne (razem z Covid-19 było ich ponad 5 tys.).

Parkiet
–Izraelska firma Check Point alarmuje, że służba zdrowia stała się głównym celem cyberprzestępców, a Polska i jej placówki zdrowia pojawiają się coraz częściej na mapie celów. Ze statystyk Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że liczba ataków hakerskich na tego typu placówki wzrosła trzykrotnie w ciągu roku.