Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Na trwającym posiedzeniu Sejmu rząd postanowił sfinalizować kilka nowelizacji wprowadzających zmiany w opiece zdrowotnej w Polsce. Dotyczą one m.in. rozszerzenia uprawnień do bezpłatnych leków osób do 18. i po 65. roku życia, utworzenia 300 placówek świadczących osobom po 75. roku życia usługi z zakresu opieki geriatrycznej, wystawiania od 1 listopada br. wyłącznie elektronicznych recept oraz przepisywania dawki leku najwyżej na pół roku (do tej pory był to rok).

Głos Wielkopolski
–Jak donoszą eksperci z całego świata, koronawirus po raz kolejny zmutował. Jego nowy wariant – Eris – bardzo szybko się rozprzestrzenia. Odnotowano go już w 45 państwach, m.in. we Włoszech, Irlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Chinach. To właśnie tam w ostatnich tygodniach liczba zakażeń wzrosła niemal podwójnie. Zdaniem ekspertów nowy wariant koronawirusa zapewne nie doprowadzi do globalnego załamania zdrowia i ponownej pandemii.

wSzczecinie.pl
–Od 2028 roku wszystkie odpady medyczne ze szpitali w regionie mają być spalane na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie. W tej sprawie podpisano list intencyjny powołujący nową spółkę, której celem będzie budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Jej większościowym udziałowcem będzie miejska spółka –Zakład Unieszkodliwiania Odpadów (prawdopodobnie 70%), a mniejszościowym – Województwo Zachodniopomorskie (prawdopodobnie 30%)