Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Spotkanie zespołu mającego określić postępowanie lekarzy związane z przerywaniem ciąży zostało we wtorek odwołane. Jak podaje „DGP”, minister zdrowia Katarzyna Sójka podjęła taką decyzję, chcąc uniknąć konfrontacji z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem i aktywistką Kają Godek. Formalnie zespół ma zakończyć prace do 12 września.
–Stołeczne przychodnie otrzymały od Biura Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy prośbę o przekazanie informacji na temat liczby lekarzy, którzy podpisali klauzulę sumienia i nie przepisują antykoncepcji. Tego typu pisma nie są powszechną praktyką w innych miastach.
–Wciąż nie jest jasne, jakie schorzenia znajdą się na liście, która ma stanowić wskazówkę dla powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności do wydawania bezterminowych orzeczeń dzieciom. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik zapewnia jednak, że będzie na niej zespół Downa.

Rzeczpospolita
–Do konsultacji skierowany został ministerialny projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych – terminach ich realizacji i liczbie dawek. Projekt reguluje kwestie dotyczące 14 chorób objętych obowiązkiem szczepień oraz określa podlegające im grupy osób.
–Projekt planu NFZ na 2024 rok zakłada 3,33 mld zł na finansowanie świadczeń stomatologicznych, co oznacza wzrost o 23% r/r. Zdaniem ekspertów pacjenci nie odczują jednak żadnej różnicy, ponieważ nadwyżka zostanie skonsumowana w pierwszej kolejności przez gabinety, w których wydatki w ostatnich miesiącach wzrosły nawet o 40% r/r.
–Podwyżki cen prywatnych pakietów medycznych wzrosły o 15% i więcej w stosunku do obecnej ceny – przyczyną jest ogólna inflacja, w tym inflacja medyczna, a także ograniczona dostępność personelu medycznego.