Pharmena opracuje i wdroży na rynek wyrób do trudno gojących się ran

Pharmena rozszerzy działalność o nowy obszar, obejmujący wprowadzanie do obrotu innowacyjnych wyrobów medycznych. Spółka planuje opracować i wdrożyć na rynek wyrób przeznaczony do stosowania w trudno gojących się ranach, w tym stopie cukrzycowej, podała spółka. Pharmena szacuje okres badań i certyfikacji na około 3 lata, a projekt zostanie sfinansowany ze środków własnych lub dotacji unijnych.

„Nasz wyrób medyczny planowany jest do zastosowań w warunkach domowych, co będzie niezwykle wygodne dla chorujących np. na stopę cukrzycową. Warunkiem wprowadzenia produktu jest przeprowadzenie badań klinicznych oraz certyfikacja wyrobu medycznego. Okres badań i certyfikacji zajmie około 3 lata. Zamierzamy sfinansować projekt ze środków własnych lub pozyskać dodatkowe finansowanie w ramach dotacji ze środków unijnych” – powiedział prezes Pharmeny Konrad Palka, cytowany w komunikacie.

Spółka wskazała, że globalny rynek trudno gojących się ran w 2022 roku wynosił ponad 20 mld USD z czego blisko 20% rynku przypadała na produkty do zastosowania w warunkach domowych. Szacuje się, że rynek rozwijać się będzie w tempie ok. 5,5% rocznie w najbliższych 10 latach.

Spółka wyjaśniła, że stopa cukrzycowa jest przewlekłym powikłaniem cukrzycy, a schorzenie powoduje owrzodzenie lub zniszczenie głębokich tkanek stopy. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje nawet 3,5 mln osób, z czego 250 tys. z nich zmaga się ze stopą cukrzycową (kolejne 200 tys. osób jest nią zagrożonych). Z kolei na całym świecie na cukrzycę choruje ponad pół miliarda dorosłych. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca będzie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów.

Pharmena to spółka biotechnologiczna, której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. W 2019 r. przeszła na rynek główny GPW z NewConnect, gdzie była notowana od 2008 r.

(ISBnews)