Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Od czwartku zaczną obowiązywać nowe przepisy ograniczające działalność aptek, zwane Apteka dla Aptekarza 2.0. Prezydent podpisał tę ustawę, jednak w związku z protestami przedsiębiorców zapowiedział skierowanie kontrowersyjnych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Mimo to zapowiedziany wniosek do tej pory nie został złożony do Trybunału i nie wiadomo, kiedy to nastąpi.
–Z obwieszczenia przygotowywanego przez resort zdrowia wynika, że od 1 listopada do aptek wróci szczepienie przeciw Covid-19 dla wszystkich dorosłych pacjentów oraz darmowe iniekcje przeciwko pneumokokom i grypie dla osób powyżej 65. roku życia. Ministerstwo przygotowało również przepisy, które mają umożliwić aptekom zawieranie z NFZ umów na szczepienia zalecane dla dorosłych.
–Ministerstwo Zdrowia proponuje odstąpienie od nakładania kar za brak lekarza w karetce specjalistycznej, jeśli w składzie zespołu są co najmniej trzy osoby mające kwalifikacje ratownika medycznego lub pielęgniarki uprawnionej do pracy w ratownictwie medycznym. Resort chce również doprecyzować przepisy o ofertach placówek dotyczących zespołów z dwoma paramedykami. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia poruszający te kwestie trafił do konsultacji społecznych.

Rzeczpospolita
–Inżynierowie z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu opracowali specjalną świecę, która podczas spalania uwalnia jod wspomagający organizm człowieka, a także niszczący wirusy, bakterie i grzyby. Świece mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku, również za granicą.