AstraZeneca otworzyła Forum – pierwszą w Warszawie przestrzeń do rozwoju innowacji z obszaru zdrowia i medycyny

AstraZeneca zainicjowała działalność Forum – przestrzeni specjalnie zaprojektowanej do opracowywania i promowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych z różnych, istotnych społecznie obszarów.

„Tworzenie innowacji i kreatywne myślenie wymagają kapitału społecznego, twórczej atmosfery i otwartego środowiska, w którym w nieskrępowany sposób następuje wymiana, konfrontacja i mieszanie się pomysłów, poglądów i idei już na bardzo wczesnym etapie. Otwierając Forum mamy ambicję stworzyć miejsce, w którym przedstawiciele wszystkich zainteresowanych środowisk będą mogli – podczas spotkań, prezentacji i warsztatów – swobodnie dzielić się pomysłami i propozycjami, oczekiwaniami, a nawet obawami. Liczymy, że taka wymiana przyczyni się do przyspieszenia prowadzonych przez nas badań i prac rozwojowych nad nowymi rozwiązaniami i terapiami. A to, że robimy to tu w Warszawie, oznacza, że stawiamy na Polskę jako kraj, który będzie odgrywał ważną rolę w szybko rozwijających się obszarach nowoczesnej biochemii, farmacji i medycyny” – powiedział podczas otwarcia Forum Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland.

Forum ma być miejscem otwartej współpracy różnych środowisk – innowatorów działających w obszarach zaawansowanej technologii, medycyny i farmacji, ekspertów zaangażowanych w działalność instytucji naukowych, przedstawicieli środowisk biznesowych, startupów, sektora publicznego, pacjentów oraz organizacji pozarządowych i wszystkich innych osób zainteresowanych szeroko pojętym rozwojem w dziedzinie biofarmacji i medycyny, a także  innych obszarach, które mogą wspierać te branże.

„Siłą globalnych koncernów, takich jak AstraZeneca, jest skala działania, doświadczenie
i zasoby, natomiast nie zawsze jesteśmy w stanie działać zwinnie i szybko. Z kolei startupy
i niewielkie firmy potrafią działać znacznie szybciej i w sposób elastyczny. Środowisko naukowe zaś dysponuje dogłębną wiedzą i tworzy innowacje w rozmaitych obszarach, ale nie zawsze wie, jak ją upowszechnić, wdrożyć czy skomercjalizować. Idea Forum polega więc na tym, by uzyskać synergię unikatowych zalet każdego z tych środowisk, przesuwać zastane granice, burzyć stereotypy i koncentrować się na kreatywności. Po to, by przyspieszyć prace nad nowymi terapiami i jak najszybciej udostępniać je lekarzom, a pacjentom zapewniając odporny system ochrony zdrowia” – powiedziała dr inż. Karolina Tkaczuk, dyrektor ds. innowacji oraz współpracy ze środowiskiem akademickim w AstraZeneca.

W kalendarium Forum na kolejne miesiące znalazły się warsztaty, wykłady i dyskusje związane z konkretnymi obszarami medycznymi i pracą nad innowacyjnymi terapiami oraz dotyczące rozwoju przedsiębiorstw i wsparcia w pozyskiwaniu finansowania.
W nowo otwartej przestrzeni Forum, zlokalizowanej w biurowcu na Mokotowie przy
ul. Postępu 14, znajduje się wiele nowoczesnych rozwiązań, wspierających proces twórczy
i współpracę partnerów na rzecz innowacji. Można tu znaleźć między innymi ekran kinowy The Wall o przekątnej 10 m czy interaktywny, 85-calowy wyświetlacz do wirtualnych spacerów i przedstawiania innych treści. Nie zabrakło także audytorium kinowego na 50 osób, studia nagraniowego oraz różnych przestrzeni (sal konferencyjnych, przytulnych pomieszczeń do pracy w mniejszych grupach) na spotkania i warsztaty, które mogą być w dowolny sposób aranżowane i dopasowywane do bieżących potrzeb. Co ważne, przestrzeń ma niezależne wejście i ogród od strony patio budynku przy Postępu 14, co umożliwia organizowanie wydarzeń w wielu różnych formatach.

AstraZeneca Forum jest przestrzenią otwartą na współpracę – instytucje i organizacje mogą zgłaszać chęć skorzystania z niej m.in. poprzez profil Forum na LinkedIn, z zastrzeżeniem,
że organizowane spotkania muszą wpisywać się w misję przestrzeni i być zgodne z wartościami AstraZeneca oraz nie mogą mieć charakteru wydarzeń prywatnych lub politycznych.