Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W sobotę pod Ministerstwem Zdrowia odbył się protest lekarzy – po raz pierwszy nie pod hasłami podwyżek płac. Głównym postulatem była walka o jakość – kształcenia, warunków pracy i opieki nad pacjentem. Zdaniem ekspertów protest nie był znaczący (wzięło w nim udział kilkaset osób), lecz jest odzwierciedleniem problemów, z którymi boryka się cała Europa.
–Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 27 września 2023 r. (które weszło w życie 1 października br.) nieodpłatnymi szczepieniami objęto nowe grupy: osoby przed lub po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych albo narządów wewnętrznych bądź po splenektomii, z asplenią lub zaburzeniami czynności śledziony (niezależnie od wieku pacjenta).

Dziennik Polski
–Ponad 153 mln zł trafi do szpitalnych oddziałów ratunkowych w Małopolsce. Najwięcej otrzymają oddziały przy szpitalach w Nowym Targu i Olkuszu (po 15 mln zł) oraz w Wadowicach (ponad 14 mln 884 tys. zł) i w Tarnowie (blisko 14 mln 748 tys. zł). Przekazane nakłady pomogą na modernizację SOR-ów i wymianę mocno wysłużonych urządzeń. Inwestycje mają zostać przeprowadzone w latach 2023–2025, a otrzymane kwoty pokryją w 100% ich wartość.