Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z informacji „DGP” wynika, że polityczki KO, Lewicy i Trzeciej Drogi chciałyby jeszcze w tym roku zmienić przepisy dotyczące terminacji ciąży – pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego głoszącego, że aborcja z powodu wad płodu nie jest zgodna z konstytucją. Pierwszym krokiem może być zlikwidowanie karalności lekarzy i klauzuli sumienia.
–Rozporządzenie ministra edukacji i nauki zmieniające rozporządzenie ws. standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego wejdzie w życie w najbliższą sobotę, jednak obejmie dopiero studentów rozpoczynających naukę w przyszłym roku akademickim. Główne założenia nowych standardów to większy nacisk na komunikację, umiejętności praktyczne oraz wykorzystanie e-usług.

Rzeczpospolita
–Liczba nosicieli wirusa HIV w Polsce wynosi ok. 18 tys. – to ponad 80% więcej niż w 2012 r. Co roku diagnozowanych jest 1600 nowych przypadków. Chorych przybyło również po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy wraz z falą uchodźców w Polsce pojawiło się ok. 3200 osób chorych na AIDS.

Puls Biznesu
–Sieć optyczna Kodano Optyk, która otwiera równolegle salony własne i franczyzowe, ma ich łącznie 81, a do końca roku może to być ok. 90. Jak podkreśla członek zarządu Kodano Optyk Karol Kożusznik, spółka chce w 2024 r. rozbudować sieć o 30–40 salonów, a w ciągu dwóch lat mniej więcej ją podwoić. Za pięć lat Kodano Optyk chce stać się krajowym liderem pod względem liczby placówek.