Szpital w Żywcu otworzył kardiochirurgię

Szpital Żywiec uruchamia oddział kardiochirurgiczny, w którym przeprowadzona została już pierwsza operacja. Na jego wyposażeniu znajdą się między innymi specjalistyczne łóżka od Famed Żywiec z funkcją bardzo wczesnej mobilizacji pacjenta. Wsparcie rekonwalescencji po zabiegach kardiochirurgicznych przyspieszy powrót chorych do pełnej sprawności. Szpital zarządzany przez InterHealth Canada, jest pierwszym w Polsce wybudowanym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Kardiochirurgia Szpitala w Żywcu oferuje pacjentom 14 miejsc. W nowym oddziale została już też przeprowadzona pierwsza operacja, pomostowania naczyń wieńcowych (tzw. bypassy serca). Poddany jej pacjent z diagnozą ciężkiej niewydolności krążenia w lipcu br. trafił na Oddział Kardiologiczny szpitala. Jedynym rozwiązaniem w jego przypadku była operacja serca w krążeniu pozaustrojowym. Taki zabieg w dniu 30 września przeprowadził zespół lekarzy w składzie: dr n. med. Wojciech Domaradzki, ordynator oddziału, lek. Małgorzata Świątkiewicz, będąca jednocześnie Dyrektorką Szpitala Żywiec i dr n. med. Janusz Skarysz.

„Historia naszego pierwszego pacjenta to dowód, że otwarcie Oddziału Kardiochirurgicznego w Szpitalu w Żywcu było słuszną decyzją. Inauguracyjna operacja potwierdziła, że nasz zespół jest gotów na najtrudniejsze przypadki” – podkreśla Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec.

Jak dodaje, z perspektywy mieszkańców regionu dodatkową wartością jest dostępność wysokospecjalistycznej pomocy bez konieczności wyjazdów do Bielska-Białej czy Katowic. Dotychczas placówka miała możliwości, aby pomagać pacjentom wymagającym założenia stentów, implantacji rozrusznika czy wykonania ablacji arytmii. Jednak w bardziej wymagających przypadkach np. wszczepienia bypassów czy zastawki aortalnej lub mitralnej, musieli oni szukać oddziałów w innych miastach.

„Po uruchomieniu nowego oddziału w szpitalu żywieckim mamy możliwości, aby na miejscu operować serca na szeroką skalę” – dodaje Świątkiewicz.

Sprzęt dla nowego oddziału żywieckiego szpitala dostarczy m.in. Famed Żywiec. Będą to łóżka zaprojektowane z myślą o pacjentach wymagających specjalnej opieki, w tym dla tych przebywających na oddziałach intensywnej terapii.