Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z nowelizacji rozporządzenia ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych wynika, że od początku listopada profilaktyczną mammografię na NFZ będą mogły wykonać pacjentki w wieku 45–74. Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań od 50. do 69. roku życia.
–Rozporządzenie ministra ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej wprowadza z początkiem listopada zmiany w uprawnieniach lekarzy. Lekarz rodzinny będzie mógł zlecić badania na alergeny wziewne i pokarmowe. Więcej pacjentów skorzysta również z opieki koordynowanej – dotyczy to osób ze stanem przedcukrzycowym, z nadczynnością tarczycy, a także z przewlekłymi chorobami nerek.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ok. 100 szpitali nie wypełniło ryczałtu, czyli przyjęło mniej pacjentów, niż wstępnie zakładało. Z drugiej strony część placówek przyjęła ponad limity i chce zapłaty za tzw. nadwykonania, ponadto podkreśla, że wiele świadczeń jest za nisko wycenianych. Z informacji „DGP” wynika, że resort zdrowia rozważa opłatę za nadwykonania oraz wydłużenie odpracowywania „długu” zaciągniętego podczas pandemii, NFZ z kolei analizuje sytuację szpitali, które nie wykonały ryczałtu.