Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Iwona Kania poinformowała, że środowe spotkanie zespołu opracowującego wytyczne w sprawie terminacji ciąży zostało odwołane z przyczyn organizacyjnych, a ustalenia dotyczące dalszych prac zespołu zostaną dokonane w przyszłym tygodniu. Zdaniem źródeł „Rz” w resorcie wytyczne się nie pojawią ze względu na zbliżającą się dymisję rządu.
–Zdaniem Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW mamy do czynienia z falą zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a liczba zarówno samych zakażeń, jak i zgonów jest niedoszacowana. Według statystyk resortu zdrowia w środę na Covid-19 zmarło 7 osób, a 1211 testów okazało się pozytywnych.

Puls Biznesu
–Prezes Urteste Grzegorz Stefański zakłada, że badanie kliniczne w najbardziej zaawansowanym projekcie – teście mającym wykrywać raka trzustki – rozpocznie się w pierwszej połowie przyszłego roku. W marcu, gdy spółka przenosiła się na rynek główny GPW, zapowiadano, że wydarzy się to w III kw. 2023 r. Zakończenie badań wciąż planowane jest na II kw. 2025 r.
–Polski medtech BioTreat Vascular stworzył urządzenie umożliwiające pozbycie się żylaków przy pomocy biodegradowalnego kleju. Jest to metoda równie skuteczna jak laser i skleroterapia, umożliwia jednak natychmiastowy powrót do codziennej aktywności. Obecnie pistolet podawczy jest w trakcie badań klinicznych, a za mniej więcej 2 lata ma uzyskać certyfikację w Unii Europejskiej.