Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Prokuratura Regionalna w Katowicach zakończyła śledztwo w sprawie śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Trzech lekarzy, w tym ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego powiatowego Szpitala Joannitas w Pszczynie, którzy zajmowali się ciężarną kobietą, odpowie za nieumyślne spowodowanie jej śmierci, narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieudzielenie jej pomocy.
–Ministerstwo Zdrowia skierowało do opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Zmiany zakładają m.in. urządzenie pokoju zabaw w szpitalu uzdrowiskowym dla dzieci.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z sondażu United Surveys dla „DGP” i RMF FM wynika, że 35% Polaków chce wprowadzenia legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży bez względu na przesłanki. Łącznie za rozwiązaniami, które łagodzą obecny stan prawny w tej kwestii, jest 65% ankietowanych.
–Politycy i polityczki koalicji zapowiadają kolejny projekt dotyczący wprowadzenia antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. tabletek dzień po, bez recepty. Z danych Centrum e-Zdrowia, przygotowanych na prośbę „DGP”, wynika, że liczba recept na tego typu preparaty wzrosła ze 126,9 tys. w 2019 r. do 252 tys. w 2022 r.

Puls Biznesu
–Startup Holi, stosujący terapie, które poprzez indywidualny plan zmiany nawyków żywieniowych mają zmienić podejście do leczenia otyłości, pozyskał w rundzie pre-seed dofinansowanie w wysokości 3 mln zł. Uzyskane pieniądze spółka planuje przeznaczyć na rozszerzenie oferty, ekspansję rynkową, również za granicę, oraz budowę własnej technologii.