Scope Fluidics razem z niemiecką BIT przygotują produkcję komercyjną systemu BacterOMIC

Bacteromic – spółka zależna Scope Fluidics – nawiązał z niemiecką BIT Analytical Instruments GmBH należącą do Messer Group, współpracę dotyczącą przygotowania produkcji komercyjnej systemu BacterOMIC, podał Scope Fluidics.

„W ramach współpracy BIT wyprodukuje 10 urządzeń (urządzenie oznacza analizator i napełniarkę), które zostaną wykorzystane w ramach realizacji opisanego w raporcie bieżącym nr 15/2023 Celu II polegającego na rozpoczęciu produkcji komercyjnej systemu BacterOMIC oraz będą mogły zostać wykorzystywane w ramach Early Access Program (EAP) w miarę planowanego zwiększania ilości ośrodków zewnętrznych biorących udział w EAP (rozpoczęcie testów systemu BacterOMIC w ramach EAP odbędzie się z wykorzystaniem urządzeń z certyfikacją CE-IVD, które Bacteromic już posiada). Urządzenia wytworzone przez BIT będą wymagały uzyskania certyfikacji zgodnie IVDR, przy czym nie będzie konieczny udział jednostki notyfikowanej” – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z warunkami współpracy, BIT dostarczy większość analizatorów w I kw. 2024 r., a szacowane łączne wynagrodzenie BIT wyniesie ok.600 tys. euro netto i obejmuje przygotowanie dokumentacji i infrastruktury do produkcji seryjnej oraz koszt wytworzenia pilotażowej serii 10 urządzeń, podano.

„Cieszymy się z wyboru renomowanego partnera do seryjnej produkcji urządzeń BacterOMIC. Spodziewamy się dostarczenia pierwszej partii urządzeń już w pierwszym kwartale 2024 r. Obok prac R&D przygotowanie systemu do produkcji skalowej jest jednym z kluczowych działań zwiększającymi wartość technologii BacterOMIC” – powiedział współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes Scope Fluidics Piotr Garstecki, cytowany w komunikacie.

„Z radością witamy nowego partnera! Z niecierpliwością czekamy na pomyślną realizację projektu, która przyczyni się do rozwoju systemu BacterOMIC. Liczymy tym samym na długoterminową, udaną współpracę. Opierając się na dotychczasowych relacjach, jesteśmy przekonani, że wspólnie zdefiniowane cele projektu zostaną pomyślnie zrealizowane” – dodał Managing Director BIT Analytical Instruments GmbH Thomas Eck.

Spółka podkreśliła, że system BacterOMIC to odpowiedź na narastające globalnie zagrożenie medyczne, jakim jest antybiotykooporność bakterii. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że do 2050 r. roczna liczba zgonów z powodu zakażeń wywołanych lekoopornymi drobnoustrojami wzrośnie z 700 000 do 10 mln rocznie, co oznacza, że staną się one jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie.

Technologia BacterOMIC ma przyspieszyć i zwiększyć skuteczność leczenia pacjentów, poprzez wskazywanie najlepszych dla danego pacjenta terapii celowanych. W czasie do 16 godzin precyzyjnie oceni wrażliwość bakterii na wszystkie klinicznie ważne antybiotyki i dostarczy lekarzowi obszernych informacji na temat danego patogenu. Najwyższa na rynku informatywność badania jest kluczową spośród kilku przewag konkurencyjnych systemu, podano. BacterOMIC od 2021 r. posiada europejski certyfikat CE-IVD uprawniający do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Prace nad rozwojem systemu rozpoczęły się w 2016 r., a w roku 2017 utworzona została spółka celowa – Bacteromic sp. z o.o.

BIT Analytical Instruments to niemiecka firma należąca do Messer Group, specjalizująca się w projektowaniu, rozwoju oraz produkcji wysokiej jakości urządzeń diagnostycznych, medycznych oraz life science dla klientów OEM.

Scope Fluidics powstał w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Spółka zajmuje się rozwojem projektów technologicznych w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Spółka w styczniu 2023 r. przeniosła się z NewConnect na rynek główny GPW. Wchodzi w skład indeksu sWIG80.

(ISBnews)