Dofinansowanie zabiegów in vitro ruszy od 1 czerwca 2024 r.

Na realizację programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przewidziano w budżecie państwa 500 mln zł – poinformowała Izabela Leszczyna, minister zdrowia podczas konferencji prasowej.

„Mamy ustawę o in vitro podpisaną przez Prezydenta RP i mamy pieniądze. We wtorek (19 grudnia) Rada Ministrów przyjęła budżet. W rezerwie celowej przewidziane jest 500 mln zł na leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego” – mówiła minister.

Jednocześnie poinformowała, że został złożony wniosek do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o wycenę procedury.

„Powołujemy zespół ekspertów złożony z lekarzy i bioetyków, który opracuje program. Chcemy, żeby program ruszył od 1 czerwca 2024 r.” – wyjaśniła minister.

„Trudno byłoby sobie wyobrazić lepszy prezent na Dzień Dziecka. Będziemy liczyć te ciąże, a później urodzone dzieci. 1 czerwca w wielu polskich rodzinach rozpocznie się bardzo szczęśliwy czas” – podkreśliła Małgorzata Rozenek-Majdan reprezentująca środowiska związane z ustawą.

Posłanka Agnieszka Pomaska przypomniała, że pod obywatelskim projektem ustawy podpisało się pół miliona Polek i Polaków.

„Ta ustawa nie ma barw politycznych. Czekają na niego Ci, którzy mają problemy z płodnością, jak też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko” – wskazała.