Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem adwokata i wykładowcy UW prof. Michała Romanowskiego proces Polski z Pfizerem zakończy się prawdopodobnie ugodą, ponieważ konsekwencje zerwania relacji handlowej byłyby długoterminowe na wielu obszarach – w Polsce stosowane są liczne preparaty Pfizera, w tym w ramach bardzo drogich terapii.
–Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, zakłada zwiększenie uprawnień tej grupy zawodowej, zwłaszcza w zakresie świadczeń przewidzianych do samodzielnego wykonywania. Należą do nich m.in. badania USG czy pobieranie materiału od pacjenta z górnych dróg oddechowych.

Rzeczpospolita
–Polski startup EFM opracował system umożliwiający diagnozę chorób serca. Spółka przygotowuje obecnie dokumentację certyfikacyjną technologii Mudisocard i szykuje się do badań klinicznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkt będzie dostępny w połowie 2025 r.