Tusk w expose: Leszczyna nową ministrą zdrowia

Izabela Leszczyna, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, została oficjalnie ogłoszona kandydatką na ministra zdrowia. Warto podkreślić, że to pierwszy minister z tak silną pozycją polityczną od 89 roku.

„Kluczową sprawą w skutecznym systemie ochrony zdrowia jest sprawne zarządzanie budżetem. Budżetem który jest wielkości małego państwa. To nie jest, wbrew zapowiedzią misja straceńcza” – tak Donald Tusk przedstawił tę kandydaturę podczas expose.

Izabela Leszczyna urodziła się 3 września 1962 roku w Częstochowie. Z wykształcenia jest polonistką, pracowała jako nauczyciel. Ale studiowała podyplomowo między innymi filozofię i etykę na krakowskiej Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej (obecnie Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej – przyp. red.), finanse publiczne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz konstruowanie programów nauczania w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie.

W latach 2013-15 była wiceministrem w Ministerstwie Finansów, Pełnomocnikiem Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu, Finansów Publicznych i Instytucji Finansowych oraz Ochrony Finansów Publicznych. W 2021 roku została wybrana wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.

Z kolei jednym z wiceministrów zostanie Wojciech Konieczny z Lewicy. To wieloletni  dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, który już w pandemii dał się poznać jako sprawny organizator.