Genomtec startuje z realizacją projektu onkologicznego

Genomtec od stycznia tego roku startuje z realizacją projektu onkologicznego, który w ocenie spółki może być przełomowy w wykrywaniu mutacji m.in. podczas doboru leczenia celowanego nowotworu, poinformował ISBtech prezes Genomtec Miron Tokarski.

„Koniec ubiegłego roku był dla nas bardzo udany, ponieważ podpisaliśmy umowę z PARP na dofinansowanie rozwoju naszego projektu onkologicznego, który może być przełomowy w wykrywaniu mutacji m.in. podczas doboru leczenia celowanego nowotworu. Na projekt, którego całkowity budżet wynosi blisko 40 mln zł, otrzymaliśmy dotację w wysokości ponad 21 mln zł. Już od stycznia tego roku startujemy z realizacją tego projektu, który ma zakończyć się w 2027 roku” – powiedział ISBtech Tokarski.

Dodał, że w obszarze diagnostyki onkologicznej dochodziło ostatnio do dużej liczby transakcji partneringowych i akwizycyjnych.

„Dlatego zastosowanie naszej metodologii diagnostyki genetycznej w rozpoznawaniu mutacji nowotworowych wzbudziło spore zainteresowanie partnerów z zagranicy. Widzieliśmy to już na etapie koncepcji, dlatego podjęliśmy intensywne kroki zmierzające do złożenia wniosku o ochronę patentową tej metody. Uważamy, że wraz z otrzymaniem dofinansowania na nasz projekt onkologiczny wzrosło prawdopodobieństwo sukcesu procesu M&A, ponieważ znacznie rozszerza się spektrum potencjalnych partnerów zainteresowanych przejęciem naszej spółki” – stwierdził prezes.

Wskazał ponadto, że Genomtec intensywnie będzie w tym roku pracował także nad rozwojem swojej platformy Genomtec ID, która służy do diagnostyki chorób zakaźnych układu oddechowego.

„Od jesieni ubiegłego roku kontynuujemy badania kliniczne w celu badań porównawczych platformy Genomtec ID oraz panelu 5-plex do detekcji infekcji dróg oddechowych. Prowadzimy także z doświadczonymi partnerami prace nad optymalizacją kosztów przyszłej produkcji i eksploatacji platformy oraz możliwościami skalowalności produkcji – zarówno karty reakcyjnej oraz jej komponentów, jak i analizatora” – podsumował Tokarski.

Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Zadebiutowała na rynku NewConnect w 2021 r.

Sebastian Gawłowski, ISBtech