Medicalgorithmics rozpoczął monetyzację umów z klientami na rynku IDTF w USA

Medicalgorithmics rozpoczął monetyzację umów z nowymi klientami na rynku IDTF w USA, podała spółka. Do dwóch z trzech partnerów pozyskanych w drugiej połowie 2023 r. trafiły pierwsze faktury za wykonane w styczniu dostawy urządzeń i usługi analizy danych o pracy serca z wykorzystaniem algorytmu sztucznej inteligencji (AI) polskiej firmy. Rozpoczęcie świadczenia usług dla trzeciego podmiotu jest przewidziane na marzec.

„Zgodnie z ogłoszoną w czerwcu 2023 roku strategią, Medicalgorithmics zmienił model prowadzenia biznesu na rynku amerykańskim. Zamiast współpracy na wyłączność z jednym podmiotem rozpoczął w drugiej połowie ubiegłego roku budowę sieci partnerów, dla których świadczy w modelu otwartym usługi analizy EKG pracy serca pacjentów. W ramach tych działań podpisał już trzy umowy z ośrodkami diagnostycznymi IDTF (Independent Diagnostic Testing Facility), które stanowią ważny element amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej” – czytamy w komunikacie.

Współpraca z jednym z ośrodków będzie miała większą skalę niż wcześniej zakładano. Na początku roku partner zamówił dodatkowe 200 sztuk urządzeń do monitorowania pracy serca PocketECG czwartej generacji. Łącznie IDTF, dla którego polski medtech świadczy usługi od stycznia, będzie korzystał z ponad 400 aparatów Medicalgorithmics. Oprócz tego spółka dostarczyła mu kompleksowy ekosystem do analizy danych o pracy serca, oparte o jej autorski oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji.

„Tak jak wcześniej zapowiadaliśmy, 2024 rok rozpoczynamy z nowymi przychodami z rynku amerykańskiego. Po zakończonych sukcesem fazach integracji i wdrożenia, w styczniu rozpoczęliśmy komercyjne świadczenie usług w zakresie analizy danych o pracy serca pacjentów i dostawy urządzeń dla dwóch ośrodków IDTF w USA. Oznacza to pojawienie się pierwszych przychodów od nowych partnerów już w styczniu. W przypadku trzeciego IDTF rozpoczęcie fazy komercyjnej jest przewidziane na marzec. Cały czas także intensywnie pracujemy nad rozszerzeniem naszej sieci partnerów biznesowych w USA. Prowadzimy rozmowy o różnym stopniu zaawansowania z kolejnymi placówkami IDTF i podmiotami innego typu o skali działalności porównywalnej lub większej niż nasi nowi partnerzy” – powiedział członek zarządu Medicalgorithmics ds. operacji Jarosław Jerzakowski, cytowany w materiale.

Independent Diagnostic Testing Facility to niezależne od szpitali i innych ośrodków medycznych placówki diagnostyczne, w których wykonywane są badania medyczne. Wielkość rynku usług IDTF w USA jest szacowana na około 3,5 mld USD rocznie.

Ośrodki IDTF nie są jedyną kategorią podmiotów na rynku amerykańskim, z którymi Medicalgorithmics chce współpracować. Polski medtech pracuje także nad pozyskaniem partnerów, którzy są dostawcami urządzeń medycznych lub rozwiązań technologicznych dla sektora opieki zdrowotnej.

Medicalgorithmics to obecna na rynku od 2005 roku spółka wysokich technologii działająca w obszarze nieinwazyjnych urządzeń medycznych. Spółka działa na m.in w USA i w Azji. W 2014 r. spółka przeniosła się na rynek główny warszawskiej giełdy z NewConnect, na którym była notowana od 2011 r. Wchodzi w skład indeksu sWIG80.

(ISBnews