Medicalgorithmics wdrożył algorytm AI jako samodzielne rozwiązanie w IDTF w USA

Medicalgorithmics rozpoczął świadczenie usług dla kolejnego klienta na amerykańskim rynku IDTF i jest to też pierwszy partner, który zdecydował się na wdrożenie autorskich algorytmów DeepRhythmAI (DRAI) spółki w swoim centrum diagnostycznym, podała spółka. DRAI został zintegrowany z oprogramowaniem IDTF do diagnostyki arytmii serca, a Medicalgorithmics będzie otrzymywał wynagrodzenie w zależności od ilości przeanalizowanych przez sztuczną inteligencję badań EKG.

Nowym partnerem jest ośrodek diagnostyczny IDTF (Independent Diagnostic Testing Facility) z siedzibą w Teksasie, który operuje w siedmiu stanach USA (m.in. Teksas, Floryda i Nowy Jork). Dostarczone przez Medicalgorithmics algorytmy sztucznej inteligencji zastąpiły dotychczas stosowane rozwiązanie innego dostawcy. Ich wykorzystanie pozwoli parterowi usprawnić analizę danych EKG i znacząco skrócić czas potrzebny na generowanie raportów diagnostycznych. Dzięki zwiększeniu o ponad połowę wydajności zespołu EKG, ma on możliwość szybszego skalowania działalności w obszarze badań kardiologicznych, podano.

„Rozpoczęliśmy komercyjną współpracę z pierwszym klientem licencjonującym nasze autorskie algorytmy DeepRhythmAI. To pierwszy projekt tego typu zakończony przez naszą spółkę, w którym zintegrowaliśmy nasze algorytmy AI z oprogramowaniem, które nasz klient wykorzystuje w swoim centrum diagnostycznym w USA. W ramach zakończonej integracji, zanonimizowane dane EKG pacjentów IDTF będą analizowane przez naszą sztuczną inteligencję w kierunku diagnostyki arytmii serca. To trzeci nowy klient w USA, dla którego w tym roku rozpoczęliśmy komercyjne świadczenie usług. Jest to także kolejny krok w realizacji strategii rozwoju Medicalgorithmics, umożliwiający operowanie na globalnym rynku jako dostawca oprogramowania AI do zdalnej diagnostyki chorób serca” – powiedział członek zarządu Medicalgorithmics ds. technologii Przemysław Tadla, cytowany w komunikacie.

Spółka zaznaczyła też, że od początku roku Medicalgorithmics rozpoczął monetyzację trzech zawartych w drugiej połowie 2023 r. umów z IDTF na rynku amerykańskim. Dla każdego z nowych partnerów spółka oferuje swoje produkty w modelu „fee per session” (płatność za wykonane badania EKG). Jednak każdy klient korzysta z innej konfiguracji produktów spółki, poczynając od kompletnego systemu diagnostycznego wraz z urządzeniami do monitorowania serca PocketECG czwartej generacji, przez samo oprogramowanie z algorytmami AI do diagnostyki arytmii, po licencjonowanie algorytmów sztucznej inteligencji DRAI.

„Skuteczna i szybka integracja z trzema partnerami w trzech różnych modelach usługowych jest dowodem dla rynku IDTF w USA na to, że Medicalgorithmics jest partnerem technologicznym, dostarczającym nie tylko najnowocześniejsze oprogramowanie diagnostyczne, ale także wykazującym się wysoką sprawnością operacyjną i biznesową. Inne IDTF, z którymi prowadzimy rozmowy o współpracy, z uwagą obserwują nasze działania. Udane rozpoczęcie świadczenia usług dla trzech podmiotów jest dla nich mocnym sygnałem, zwiększającym zainteresowanie naszymi usługami. Jestem przekonany, że będzie to miało pozytywny wpływ na proces pozyskiwania nowych partnerów w USA” – dodał członek zarządu Medicalgorithmics ds. operacji i sprzedaży Jarosław Jerzakowski.

Spółka wyjasniła, żę Independent Diagnostic Testing Facility (IDTF) są ważnymi elementami amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej. To niezależne od szpitali i innych ośrodków medycznych centra diagnostyczne, w których wykonywane są badania medyczne. Wielkość rynku usług IDTF w USA jest szacowana na ok. 3,5 mld USD rocznie.

Medicalgorithmics to obecna na rynku od 2005 roku spółka wysokich technologii działająca w obszarze nieinwazyjnych urządzeń medycznych. Spółka działa na m.in w USA i w Azji. W 2014 r. spółka przeniosła się na rynek główny warszawskiej giełdy z NewConnect, na którym była notowana od 2011 r. Wchodzi w skład indeksu sWIG80.

(ISBnews)