Minister Leszczyna stawia na edukację. Szczepienia trafią do szkół

„Nie może być tak, że ciągle więcej osób umiera na raka w Polsce, niż w innych krajach Unii Europejskiej. Zrobimy wszystko, żebyśmy się stawali coraz bardziej wyedukowanym społeczeństwem” – podkreślała Izabela Leszczyna, minister zdrowia podczas konferencji dotyczącej edukacji zdrowotnej oraz profilaktyki onkologicznej jaka odbyła się w Sejmie z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

„Polskie społeczeństwo otrzymuje pałę z lekcji o zdrowiu” – mówiła z kolei prezes zarządu Ogólnopolskiej Fundacji Onkologicznej Dorota Korycińska, wskazując na wyniki zgłaszalności, badania przesiewowe oraz na wysoką śmiertelność na raka.

Dlatego minister zdrowia zapowiada „sojusz zdrowia z edukacją”, jednym z jego elementów ma być wprowadzenie do szkół od nowego roku szkolnego szczepień przeciw HPV. Będą one wykonywane w ramach tzw. białych sobót – zapowiedziała Leszczyna.

„Niezwykle istotne jest poszerzanie świadomości na temat wirusa i chorobach przez niego wywoływanych oraz upraszczanie dostępu do szczepień. Zwiększenie zaangażowania szkół w realizacji programu szczepień skróci ścieżkę pacjenta do profilaktyki, wpłynie na zwiększanie odsetka zaszczepionej młodzieży oraz poprawi realizację Narodowej Strategii Onkologicznej” – podkreśla, prof. Teresa Jackowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Kierownik Kliniki Pediatrii.

Jak podkreślają eksperci wprowadzenie szczepień przeciw HPV do szkół jest kluczowym elementem w kierunku zmniejszenia liczby przypadków nowotworów spowodowanych przez ten wirus. Wirus HPV jest odpowiedzialny za prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy oraz znaczący odsetek nowotworów gardła, odbytu i narządów płciowych. Szczepienia są niezwykle skutecznym narzędziem profilaktyki. Poprzez edukację i łatwiejszy dostęp do szczepień, możemy chronić kolejne pokolenia przed tymi poważnymi chorobami. Ważne jest, aby takie działania były wspierane przez kompleksową edukację zdrowotną, która pozwoli młodym ludziom lepiej zrozumieć znaczenie profilaktyki i ochrony własnego zdrowia.

W Polsce codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 4 Polki umierają z powodu tej choroby. W 2021 roku odnotowano 4 008 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 188 zgonów. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności 19,8/100 000 i umieralności 5,9/100 000 z powodu raka szyjki macicy.