Selvita oczekuje utrzymania się trendu poprawy sytuacji rynkowej w kolejnych kwartałach

Selvita obserwuje liczne sygnały świadczące o poprawie sytuacji na rynku od początku 2024 r. i spodziewa się kontynuowania tego trendu w kolejnych kwartałach, podała spółka.

„Selvita obserwuje liczne sygnały świadczące o poprawie sytuacji na rynku od początku 2024 r. i spodziewa się kontynuowania tego trendu w kolejnych kwartałach. Od dołka w listopadzie 2023 r. amerykański indeks XBI wzrósł o 46%, co wsparło sentyment na rynku pierwotnym na początku 2024 r. Wartość IPO amerykańskich spółek biotechnologicznych w I kw. 2024 wyniosła 1,2 mld USD, podczas gdy w całym 2023 r. było to łącznie ok. 2,5 mld USD” – czytamy w komunikacie.

Ożywienie obserwowane jest również wśród funduszy venture capital – zestawienia wskazują na ok. dwukrotny wzrost finansowania spółek biotechnologicznych rozwijających aktywa w fazie przedklinicznej r/r, dodano.

„Na kondycję rynku pozytywnie wpływają rekordowe wydatki badawczo-rozwojowe oraz wartości akwizycji projektów i spółek ze strony dużych firm farmaceutycznych. Wpływy spółek biotechnologicznych i inwestorów ze sprzedaży aktywów potencjalnie zasilą rozwój projektów we wcześniejszych fazach rozwoju, których naturalnym beneficjentem będą firmy typu CRO. Pozytywny wpływ na europejską branżę może mieć również zmiana w legislacji w USA, ograniczająca dostęp chińskich dostawców usług do amerykańskiego sektora biotechnologicznego” – czytamy dalej.

Selvita poinformowała wcześniej, ze podpisała umowę dot. drugiej w ciągu dwóch tygodni strategicznej transakcji – przejęcia spółki CDMO (ang. Contract Development and Manufacturing Organisation) działającej w obszarach rozwoju (ang. drug development) i produkcji leków – spółki PozLab.

„Skokowe rozszerzenie portfolio usług, wraz z wcześniejszymi wzmocnieniami zespołu sprzedażowego oraz rozbudową infrastruktury, będą stanowić nowe silniki wzrostu na ożywiającym się rynku w 2024 r.” – podsumowano w komunikacie.

Selvita jest jedną z największych przedklinicznych CRO (ang. Contract Research Organization) w Europie. Akcje Selvity (wcześniej Selvita CRO S.A.) zadebiutowały w 2019 r. na rynku głównym GPW. Spółka wchodzi w skład indeksu mWIG40.

(ISBnews)