W szpitalu województwa wielkopolskiego uruchomiono innowacyjny system do wezwania lekarzy dyżurnych

W Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego (miasto Środa Wielkopolska) został zainstalowany innowacyjny system „knopka” do efektywnego wezwania lekarzy dyżurnych do oddziału przyjęć. Autorami projektu jest zespół z Ukrainy, który już wdrożył swoje rozwiązanie w ponad 20 szpitalach na Ukrainie.

System „knopka” reaguje na wezwanie, dostarczając informacje do dyżurnego lekarza, który otrzymuje powiadomienie na smartfonie. Jego funkcje obejmują automatyczne śledzenie obecności lekarza na oddziale przyjęć, co pomaga szybko reagować w sytuacjach krytycznych. Opracowany z uwzględnieniem specyfiki placówki medycznej, system „knopka” umożliwia skuteczne zarządzanie udzielaniem pomocy pacjentom zgodnie z pilnością ich stanu.

„Knopka” wysyła powiadomienia personelowi medycznemu w następujących przypadkach:
gdy występują krytyczne parametry pulsu lub spadek;
gdy wymagana jest pilna pomoc;
jeśli pacjent sam wezwał pomoc.

Ocena pilności udzielenia pomocy uwzględnia grupę pacjenta:
grupa „czerwona” – stan zdrowia zagrażający życiu;
grupa „żółta” – osoby znajdujące się w strefie pośredniej;
grupa „zielona” – pacjenci, którzy mogą czekać na oddziale przyjęć.

Dzięki „knopce” dyżurny lekarz otrzymuje powiadomienie na specjalny telefon o konieczności przybycia do oddziału przyjęć. System rejestruje przybycie lekarza, gdy znajdzie się w odległości mniejszej niż 10 metrów od stanowiska przyjęć. Dane dotyczące czasu potrzebnego na wezwanie są przechowywane w systemie. Dzięki temu administracja szpitala może analizować i polepszyć pracę personelu medycznego.

„Latem 2020 roku po raz pierwszy otrzymaliśmy radę od ekspertów Ukrainian Startup Fund, aby wyjść na zagraniczny rynek, a pół roku później mieliśmy już testową sprzedaż naszego prototypu – systemu do wezwania pielęgniarek. Dziś, w 2024 roku, mamy już pełnoprawny produkt z potencjałem eksportowym dla publicznych szpitali, który w tym miesiącu został uruchomiony w pierwszym szpitalu w Polsce. To efekt wielkiej pracy naszego zespołu i współpracy z instytucjami z Ukrainy i Polski, które wspierają nas na tej drodze” – podkreślił Ivan Osadchy, CEO „Knopka”.

„Knopka” jest uczestnikiem Klasteru Medycyny Lubelskiej i brała udział w programie Poland Prize 2023. W 2021 roku zespół zajął drugie miejsce na konferencji Kyiv Tech Hub, zorganizowanej przez polski projekt Polish-Ukrainian Startup Bridge przy wsparciu Polish Aid i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Ponadto „Knopka” otrzymała prestiżową międzynarodową nagrodę CES Award 2024 (USA) w kategorii Digital Health.

Na zdjęciu Dmytro Zhuravko, CTO Knopka, (po prawej stronie) i Prezes Szpitala Średzkiego Paweł Dopierała (po lewej stronie)