W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, ogłoszone zostało utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) WIM-PIB w Szpitalu w Legionowie.
Po dwóch latach funkcjonowania Szpitala WIM-PIB w Legionowie oraz analizie jego możliwości i opłacalności, Dyrektor WIM-PIB gen. broni prof. n. med. Grzegorz Gielerak zdecydował o otworzeniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Potrzeby mieszkańców Legionowa, okolice Zalewu Zegrzyńskiego i drogi krajowej 61 generują duże zapotrzebowanie na tego typu działalność leczniczą szczególnie w okresie letnim.
„Legionowo to ważne miejsce na mapie wypoczynku mieszkańców Warszawy, z uwagi na usytuowanie. Z oczywistych względów generuje to wiele zdarzeń losowych. W sytuacji, w której liczy się dla poszkodowanego każda minuta i gdy najbliższy SOR będzie w Legionowie, a nie w Warszawie, to ogromna różnica. Mieszkańcy Powiatu Legionowskiego nareszcie będą odpowiednio zabezpieczeni. Dlatego bardzo się cieszę i dziękuję gen. Grzegorzowi Gielerakowi za tę decyzję. Wspólnie z prezydentem Romanem Smogorzewskim od lat o taki oddział zabiegaliśmy. Dziś staje się to faktem” – mówi szef KPRM Jan Grabiec.
Szpital w Legionowie jest placówką o charakterze powiatowym, ale ściśle współpracującą ze szpitalem WIM przy ulicy Szaserów w Warszawie, co stanowi bardzo ciekawe studium usieciowienia między szpitalami o różnym stopniu referencyjności. Pozwala to dokładnie określić jak taka współpraca powinna wyglądać i jakich elementów systemowych dotyczyć. Dla WIM-PIB stanowi to również bardzo istotne źródło wiedzy o tym jak tworzyć strukturę sprawnie współpracujących cywilnych i wojskowych podmiotów medycznych na wypadek wojny i jak przekazywać wiedzę medyczną dotyczącą pola walki cywilnej służbie zdrowia.
Mówiąc o kolejnych motywach utworzenia SOR gen. broni prof. Grzegorz Gielerak powiedział: „Budując ten szpital o powiatowym poziomie referencyjności od samego początku myśleliśmy o doświadczeniach jakie możemy zebrać tworząc wzorce współpracy między szpitalami. Dla nas to była ogromna szansa, z której skorzystaliśmy. Cieszę się, że wojskowa służba zdrowia może w ten sposób przysłużyć się miastu Legionowo, które ma tak ścisłe związki z Wojskiem Polskim”.
Po likwidacji Wojskowej Akademii Medycznej, po ponad 20 latach, nie mamy w Polsce systemu kształcenia lekarzy wojskowych. Próba ponownego jej utworzenia zajmie lata. W związku z wojną na Ukrainie państwo polskie jednak nie może na to czekać, stąd WIM-PIB nawiązał współpracę w Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego by pod jego skrzydłami już teraz móc kształcić przyszłe wojskowe kadry medyczne, które będą zdobywały doświadczenie w szpitalach o różnej referencyjności i specyfice, co może się okazać bezcenne w przyszłości.