Ministerstwo zdrowia ogłosiło nową listę leków refundowanych

„Na kolejnej, trzeciej liście refundowanej w tym roku znalazło się 31 nowych terapii, w tym 8 dla chorych onkologicznie z czego 6 dla pacjentów z chorobami rzadkimi” – poinformowała Izabela Leszczyna, minister zdrowia podczas konferencji w resorcie. Przy okazji oficjalnie potwierdziła, że to Marek Kos jest od teraz wiceministerem odpowiedzialnym za politykę lekową.

Poinformowała, że w 2024 r. najwięcej nowych terapii onkologicznych umieszczono na listach refundacyjnych w hematoonkologii (9 nowych terapii) i w nowotworach układu urologicznego (5 terapii). Dodała, że umieszczono po dwie nowe terapie w nowotworach układu pokarmowego, nowotworach skóry i nowotworach ginekologicznych.

Na lipcowej liście znalazł się m.in.  tebentafusp – lek dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem błony naczyniowej oka. Rozszerzono też wskazania refundacyjne dla wszystkich długodziałających analogów insulin. Nastąpiło też rozszerzenie wskazania refundacyjnego o populację pacjentów leczonych w ramach programu wsparcia in vitro.

Wiceminister Kos zwrócił uwagę, że na nowej liście refundacyjnej znalazły się leki z zakresu hematologii i hematonokologii – Hemlibra, Poteligeo i Lunsumio.

„Kolejna grupa to leki onkologiczne. Tutaj mamy takie leki, jak Xofigo, leczenie przerzutowego raka gruczołu krokowego opornego na kastrację. Jeżeli chodzi o leczenie raka gruczołu krokowego mamy cztery pozycje – kolejna to Xtandi, Nubeqa, a także octan abirateronu” – zaznaczył.

„Kontynuujemy proces nadawania statusu polskiego leku. Na liście leków G1, czyli leków wytarzanych w Polsce albo leków, do których wytarzania wykorzystujemy substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski, tutaj mamy rozszerzenie o 133 leki zawierające 46 substancji czynnych albo ich połączeń” – dodawał.

Tzw. Lista polskich leków została rozszerzona o 10 prezentacji leku Gensulin.

„Od 1 lipca w grupie G1 będziemy posiadali 464 leki rozumiane jako indywidulane kody GTIN, a w wykazie G2 będziemy mieli 34 leki” – dodał.