Leszczyna: Planujemy zwiększyć dotację do NFZ o 2 mld zł na nadwykonania

Ministerstwo Zdrowia planuje zwiększenie dotacji do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) o 2 mld zł, żeby zapłacić za nielimitowane wykonania. Minister Izabela Leszczyna zapowiada, że na nielimitowane świadczenia będą realizowane, a gdy zajdzie taka potrzeba – rząd uzupełni brakujące środki.

„Pierwszy kwartał mamy zapłacony w 11 województwach, w pięciu mamy niewielkie niedobory. I ponieważ uruchomiliśmy po pierwsze te 3 mld zł, które minister finansów uwolnił – te obligacje, po drugie – ja zrobiłam sobie też analizę tego, czym dysponuję w części 46, której jestem dysponentem i do 2 mld zł zwiększymy dotację do NFZ, to naprawdę jest wystarczające, żeby te nielimitowane nadwykonania zapłacić” – powiedziała Leszczyna w Polsat News.

„Na I kw. wystarczy nam około 1 mld zł, żeby to pokryć. To się stanie naprawdę bardzo, bardzo szybko” – dodała.

Minister zapewniła, że szpitale udzielają nielimitowanych świadczeń.

„Pacjenci są i będą przyjmowani i będą zaopiekowani i wystarczy nam pieniędzy na nielimitowane świadczenia na pewno” – podkreśliła Leszczyna.

Na pytanie, czy jeżeli potrzebne będą większe środki, to „dosypie pieniędzy”, minister odpowiedziała: „jeżeli będzie trzeba, to, oczywiście, to zrobimy”.

(ISBnews)