Drawsko Pomorskie zyskało lądowisko dla śmigłowców ratunkowych

widok z góry na budynki szpitalne, pośrodku lądowisko dla helikopterów. drawsko pomorskie

8 lipca zaczyna działać lądowisko dla śmigłowców ratunkowych przy SOR w Szpitalu w Drawsku Pomorskim.

W maju bieżącego roku przeprowadzono próbne lądowanie, które przebiegło pomyślnie, potwierdzając pełną gotowość lądowiska.

Lądowisko jest przystosowane do obsługi nie tylko helikopterów medycznych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR), ale także maszyn o długości do 20 metrów i dopuszczalnej masie startowej do 12 ton. Ze względu na strategiczne położenie Drawska Pomorskiego w sąsiedztwie największego w Europie poligonu – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, lądowisko zostało zaprojektowane z myślą o możliwości lądowania również śmigłowców transportowych typu Black Hawk.

Lądowisko jest wyposażone w zaawansowane systemy oświetleniowe i nawigacyjne, które mogą być obsługiwane zarówno z poziomu SOR, jak i bezpośrednio z helikoptera znajdującego się na ścieżce podejścia do lądowania. System łączności jest w pełni zintegrowany z krajowym systemem LPR, co zapewnia skuteczną i bezpieczną koordynację działań ratunkowych.

Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim, American Heart of Poland, zapewnia leczenie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia pacjentom z powiatów drawskiego, łobeskiego, świdwińskiego, kołobrzeskiego, gryfickiego, wałeckiego i choszczeńskiego.