Szczepienie przeciw HPV – ile dzieci skorzystało?

szczepionka przeciwko hpv

· Z programu powszechnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)  dotychczas w Małopolsce skorzystało blisko 28 tys. dzieci.

· W całym kraju zaszczepiły się ponad 304 tys.

Takie informacje przekazała mediom Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Przypomnijmy, że – jak wynika z raportu Agencji Badań Medycznych opublikowanego na początku marca – na przestrzeni lat 1999–2020 można było uniknąć ponad 90 tys. lub 114 tys. przypadków nowotworów, gdyby wszyscy mieszkańcy Polski zostali w poprzednich dekadach zaszczepieni przeciw HPV.

Pisaliśmy o tym: ABM: Upowszechnienie szczepienia przeciw HPV pozwoliły by uniknąć 5 tys. nowotworów rocznie

· HPV odpowiada za zachorowania na nowotwory szyjki macicy, prącia, odbytu, głowy i szyi.

Z ponad 200 typów wirusa HPV część jest silnie rakotwórcza. Odpowiada on m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy – niemal w stu procentach powiązanego z przetrwałym zakażeniem. Może prowadzić też do rozwoju innych groźnych nowotworów występujących u kobiet i mężczyzn: odbytu, sromu, pochwy, prącia, szyi i głowy – szczególnie jamy ustnej i gardła.

Do zakażenia wirusem najczęściej dochodzi drogą płciową. Chroni przed nim szczepienie – najskuteczniejsze, gdy do ukłucia dochodzi jeszcze przed inicjacją seksualną. Na świecie preparaty chroniące przed HPV są stosowane od ponad 15 lat. A przykłady krajów, które wprowadziły powszechne programy szczepień, potwierdzają ich skuteczność w zapobieganiu zakażeniom i rozwojowi nowotworów. Dzięki nim i badaniom przesiewowym Australia do 2028 roku ma szansę stać się pierwszym krajem, który wyeliminuje raka szyjki macicy.

W Polsce z bezpłatnej profilaktyki szczepień przeciwko HPV mogą skorzystać wszystkie dzieci w wieku 9-18 lat.

Dzieci w wieku 12-13 obejmuje powszechny program szczepień przeciwko HPV, w którym są wykorzystywane dwa preparaty: dwuwalentny i dziewięciowalentny. Żeby z niego skorzystać, wystarczyć umówić wizytę w punkcie szczepień. Można to zrobić, kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem, korzystając z infolinii dostępnej pod numerem telefonu 800 100 101 (w godzinach 8-18), za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta albo aplikacji mojeIKP.

W Małopolsce szczepienia w ramach programu są wykonywane w ponad 400 punktach. Ich lista jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Do tej pory z programu skorzystało 27,6 tys. osób – 17,5 tys. dziewczynek i 10,1 tys. chłopców. W całym kraju zaszczepiły się ponad 304 tys.

Dla dzieci w wieku 9-11, 14-18, których nie obejmuje program, profilaktyka HPV również jest darmowa. Dwuwalentna szczepionka przeciwko HPV znajduje się bowiem na liście bezpłatnych leków dla dzieci.

W przypadku tych grup wiekowych dzieci rodzic najpierw zgłasza się do lekarza po receptę na bezpłatną szczepionkę, następnie odbiera preparat w aptece i umawia wizytę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, podczas której zostanie podana szczepionka.

W Polsce rocznie odnotowuje się ok. 4,4 tysiąca przypadków zachorowań na HPV-zależne nowotwory złośliwe u kobiet oraz 1,6 tysięcy u mężczyzn. Codziennie sześć Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a cztery pacjentki umierają z powodu tej choroby, wywoływanej w 95% przypadków przez zakażenie HPV.